ماهی، جایگزینی مناسب برای آسپرین

یک متخصص داروسازی بالینی گفت: با توجه به باور اشتباه مردم درباره ایمن بودن آسپرین، مصرف خودسرانه این دارو، تبعات جبران ناپذیری را به دنبال دارد.

ماهی، جایگزینی مناسب برای آسپرینهادی اسماعیلی متخصص داروسازی بالینی و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، در گفت و گو با خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران،درباره آسپرین، اظهار کرد: استیل‌سالیسیلیک اسید که بیشتر با نام تجاری آسپیرین شناخته می‌شود، یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی است که به عنوان یکی از پرطرفدارترین داروها و بدون نسخه پزشک، قابل تهیه‌ است.

وی ادامه داد: مصرف خودسرانه آسپرین ضمن خاصیت تسکین دهندگی، تب‌بر و ضدالتهاب بودن، می تواند عواقب جبران ناپذیری همچون ایجاد زخم های گوارشی و تشدید بیماری هایی چون آسم، ضایعه های کلیوی و به تعویق افتادن انعقاد خون را به دنبال داشته باشد.

این متخصص داروسازی بالینی با توجه به باور نادرست مردم نسبت به مصرف خودسرانه آسپرین، افزود: این دارو صرفا برای درمان بیماری چون دیابت و پیشگیری از اختلالات ایسکمیک قلبی به منظور جلوگیری از لخته شدن خون به افراد بالای 35 سال با مقدار (دوز) کم تجویز می شود.

وی در خصوص تسهیل در روند حرکت گلبول های قرمز خون، بیان داشت: مصرف مکمل امگا3 می تواند جایگزین مناسب برای آسپرین باشد. امگا3 باعث مهار آثار پلاکت های خونی و تسهیل در روند حرکت گلبول های قرمز خون می شود و چنانچه تمایل به استفاده از مکمل ها را نداشته باشید با رژیم غذایی مدیترانه ای که شامل سه وعده مصرف ماهی در هفته است می توانید سلامتی بدنتان را تضمین کنید.

اسماعیلی یادآور شد: از مصرف خودسرانه آسپرین جدا خودداری نموده و در صورت بروز درد به متخصص مراجعه کرده و آن را با توجه به صلاحدید پزشک مصرف کنید.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب