ساخت زمین‌های ورزش یخی با استفاده از باکتری‌های یخ‌ساز!

محقق ایرانی مقیم سوئد طرح جالبی را برای ساخت زمین‌های ورزشی یخی با استفاده از گونه‌هایی باکتری ارائه داده که با استفاده از آن بدون نیاز به هرگونه تاسیسات برودتی سطح زمین در سرتاسر سال پوشیده از یخ خوا

ساخت زمین‌های ورزش یخی با استفاده از باکتری‌های یخ‌ساز!

از سوی یک محقق ایرانی در سوئد ارائه شد:

ساخت زمین‌های ورزش یخی با استفاده از باکتری‌های یخ‌ساز!

 

محقق ایرانی مقیم سوئد طرح جالبی را برای ساخت زمین‌های ورزشی یخی با استفاده از گونه‌هایی باکتری ارائه داده که با استفاده از آن بدون نیاز به هرگونه تاسیسات برودتی سطح زمین در سرتاسر سال پوشیده از یخ خواهد بود.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دکتر پژند نژاد طرح خود را به شهرداری منطقه تازه تاسیس «آلسیکه» ارائه کرده که در صدد راه‌اندازی یک زمین یخی ورزشی جهت شهروندان این منطقه است.

این محقق ایرانی که دانش‌اموخته رشته آسیب شناسی گیاهی است و رساله دکتری خود را هم در زمینه باکتریهای یخ ساز تدوین کرده با بیان این که طرح ابداعی وی که براساس پروسه‌ای کاملا طبیعی بنا شده به یک صرفه جویی کلان اقتصادی و زیست محیطی منجر خواهد شد، اظهار کرد: باکتری‌هایی که از آنها استفاده می‌شود از نوع باکتری‌های مفید بوده و هیچگونه خطری برای سلامتی انسان ندارد.

پژند نژاد که قصد دارد در این طرح کاربرد تجاری باکتری‌های یخ ساز را در عرصه عمل محک بزند خاطرنشان کرد که این قبیل باکتری ها از کاربردهای تحقیقاتی دیگری از جمله در پرورش محصولات مقاوم تر، بازیابی آب از پساب مواد دارویی و مبارزه با باکتری‌های مقاوم نیز برخوردارند و حتی رابطه‌ای بین این قبیل باکتریها و خاکسترهای آتشفشانی که چندی پیش اروپا را تحت تاثیر خود قرار داده اند وجود دارد.

این محقق ایرانی در گفت‌و‌گو با هفته نامه سوئدی «کنویستا بیگدن» با اذعان به این که باکتریهای یخ ساز در برخی دیگر از کشورهای پیشرفته از جمله نروژ مورد استفاده قرار گرفته اما نتیجه چندان رضایت بخشی به دنبال نداشته است گفت: آنها تنها از یک نوع باکتری استفاده کردند که برای موقعیت جغرافیایی منطقه نیز ایده‌آل نبود. به همین جهت باید دید که کدام باکتری برای منطقه مورد نظر ما ایده آل است.

وی با اشاره به ابراز تمایل محققانی از یونان برای همکاری با وی در استفاده از باکتریهای یخ ساز در ساخت زمین های یخی دائمی گفت: علاقمندی بسیار زیادی به کاربرد این تکنیک در سطح بین المللی از جمله فعالان عرصه اسکی و ورزش‌های زمستانی وجود دارد.

پژند نژاد درباره باکتری‌های مورد استفاده در این طرح و عملی بودن این طرح گفت: 12 خانواده و 17 گونه مختلف از این باکتری‌ها را شناسایی کرده ام که دارای توانایی‌های متفاوت در زمینه تولید یخ دارند. از طرف دیگر چندین موسسه جهت تولید انبوه باکتری در نزدیکی منطقه مورد نظر وجود دارد.

 

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب