خشم معطوف به خود را بیشتر بشناسیم

افسردگی به لحاظ نشانه‌های بیرونی، حالتی است که فرد انگیزه ای برای فعالیت ندارد و انجام هیچ کاری برای او لذت بخش نیست.

خشم معطوف به خود را بیشتر بشناسیممحسن میرمحمد صادقی روان شناس در گفتگو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛در خصوص افسردگی اظهار داشت: افسردگی به لحاظ نشانه های بیرونی، حالتی است که فرد انگیزه ای برای فعالیت ندارد و انجام هیچ کاری برای او لذت بخش نیست.

وی با بیان اینکه روان شناسان افسردگی را خشم معطوف به خود بیان می کنند، افزود: زمانی که فرد خشمگین است اگر به دیگران معطوف شود، خشم او پرخاشگری و تندخویی محسوب می شود. افراد افسرده در آن دوران به نوعی دشمن خودشان شده اند و قصد انتقام گیری از خود را دارند.

صادقی با اشاره به علل متعدد در پیدایش افسردگی، گفت: ضربه ها، آسیب های بیرونی، مقایسه شدن با دیگران و مورد سرزنش و سرکوب قرار گرفتن از جمله عوامل ایجاد افسردگی در فرد است.

وی تأکید کرد: گاهی اوقات والدین انتظارات بیش از حدی از فرزندشان دارند و زمانی که فرزند نمی تواند آن انتظارات و خواسته ها را برآورده کند با شکست مواجه می شود. که در نتیجه تجربه های متوالی شکست، فرد به تدریج حالت افسردگی پیدا می کند و امید به پیروزی را از دست می دهد.

این روان شناس با تأکید براینکه با تغییر شیوه زندگی می توان افسردگی را کنترل کرد، تصریح کرد: توصیه می شود فرد علاقه و لذت های کوچکی را برای خودش تعریف کند و به دنبال آنها برود. دید آینده نگر داشته باشد و از خودش تعریف و تشکر کند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب