همدلی با کودک در کاهش لجبازی او موثر است

تذکر و گفتگو با لحنی آرام و محبت آمیز با کودک می‌تواند تاثیر زیادی در کاهش رفتارهای ناشایست او داشته باشد.

همدلی با کودک در کاهش لجبازی او موثر استفرید توکلیان روان شناس و جامعه شناس در گفتگو با خبرنگار حوزه جوانان و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار داشت: بیشتر والدین به دلیل عدم آگاهی در هنگام مواجهه با لجبازی کودک، اقدام به تنبیه و دعوا کردن او می کنند که اغلب با نتایج معکوس رو به رو می شوند، اما با رعایت نکاتی از جمله به کارگیری جملات خبری به جای جملات دستوری در برخورد با وی می توان تا حد زیادی از بروز این رفتار جلوگیری کرد.

وی تصریح کرد: گوش دادن و توجه به صحبت های کودک و همدلی با وی نقش مهمی در کاهش لجبازی فرزند دارد، به طور مثال در زمانی که او جیغ می کشد، به جای دعوا و تنبیه، با مهربانی علت این کار را جویا شوید، همچنین هماهنگ بودن روش های تربیتی پدر و مادر نیز در کاهش رفتارهای ناشایست کودک موثر است.

توکلیان بیان کرد: در کودکان بالای4 سال باید صحبت و تذکر درباره رفتارش در محیطی به دور از جمع انجام شود و در صورت تکرار رفتار غلط، به کارگیری تنبیه متناسب با عمل وی به معنای محروم کردن از خواسته اش، بسیار مهم است.

این روان شناس افزود: از دیگر روش های مفید برای کاهش لجبازی کودک می توان به انجام برنامه ریزی مناسب و منظم برای کارهای روزانه، پاسخگو بودن به خواسته های موجه فرزند اشاره کرد، کودک با این کار متوجه می شود که قصد والدین اذیت کردن او نیست.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب