طب سنتی در ورزش حرفه ای؛ اما و اگرها

تهران- ایرنا- شواهد نشان می‌دهد که تب استفاده از روش‌های طب سنتی برای بهبود عملکرد و بازیابی توان ورزشکاران حرفه ای به ویژه در رقابت‌های المپیک شدت گرفته، این در حالی است که برخی.....شواهد نشان می دهد که تب استفاده از روش های طب سنتی برای بهبود عملکرد و بازیابی توان ورزشکاران حرفه ای به ویژه در رقابت های المپیک شدت گرفته، این در حالی است که برخی پژوهشگران این روش ها را کاملا موثر می دانند و برخی با تردید و احتیاط به آن می نگرند.

به گزارش ایرنا، هرچند سابقه استفاده ورزشکاران از روش های طب سنتی برای بهبود عملکرد جسمانی به ویژه در مشرق زمین به هزاران سال قبل برمی گردد، ولی مشاهده دایره های کبود روی بدن برخی ستارگان ورزشی در رقابت های المپیک ریو، توجه میلیون ها نفر را در سراسر جهان به سمت روش های سنتی مورد استفاده توسط مدال آوران جهانی جلب کرده است.
یکی از بارزترین موارد طی روزهای گذشته، آثار دایره های کبود روی شانه های 'مایکل فلپس' شناگر آمریکایی و رکورددار مدال در تاریخ المپیک است که به خاطر 'بادکش' یا 'کاپینگ' بر بدن وی خودنمایی می کند.
تصاویر زیادی از ورزشکاران سایر رشته ها نیز منتشر شده است که دایره های کبود بادکش را بر نقاط مختلف بدنشان به همراه دارند و این درحالیست که بسیاری از روش های طب سنتی آثار مشهود مانند بادکش برجای نمی گذارند و با استقبال زیاد ورزشکاران مواجه شده اند.
استفاده از آزمایشگاه ها و روش های تشخیصی پیشرفته و همچنین اعمال محرومیت های شدید از طرف نهادهای ناظر بین المللی برای آن دسته از ورزشکارانی که از دویپنگ و یا مواد نیروزای غیرقانونی استفاده می کنند، شاید اصلی ترین عوامل استقبال و توجه ورزشکاران نسبت به روش های سنتی باشد.
اغلب این روش های سنتی در طب کشورهای شرقی مانند چین و خاورمیانه و ایران، ریشه دارد ولی این روزها در سراسر دنیا رایج و حتی مراکز تحقیقاتی ویژه ای به منظور بررسی آثار آن ها ایجاد شده است؛ تاثیر برخی از این روش ها به صورت علمی، مورد تایید قرار گرفته و برخی دیگر نیز هنوز به امری ثابت شده و علمی تبدیل نشده اند.

**توصیه های طب سنتی ایران به ورزشکاران 

دستیار طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این که مباحث طب سنتی در زمینه ورزش به چند دسته قابل تقسیم است، گفت: یک دسته، اعمال بازتوانی است که معمولا بعد از ورزش انجام می شود و در اصطلاح طب سنتی به عنوان 'استرداد' شناخته می شود و از آنجا که با ورزش، برخی متابولیسم های بدن دچار تغییر می شود، با انجام برخی کارها آن را به حالت عادی برمی گردانند و دسته دیگر هم مربوط به قبل از انجام ورزش و برای آماده سازی است که به آن 'استعداد' گفته می شود.
دکتر 'محمدعلی زارعیان' در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا تصریح کرد: طبق قواعد طب سنتی، در ورزش چه به صورت قهرمانی و چه به صورت معمولی لازم است یک سری موارد را رعایت کنیم تا کمترین عارضه و بیشترین فایده را به همراه داشته باشد.
دبیر انجمن تحقیقات طب سنتی ایران یادآور شد: توصیه های طب سنتی راجع به ورزش، در یک مجموعه بیان نشده ولی می توان در کتاب های مختلف آنها را جستجو و در قالب یک بسته طب سنتی برای ورزشکاران ارائه کرد.
زارعیان خاطرنشان کرد: اصول ششگانه در طب سنتی ایرانی برای حفظ سلامتی وجود دارد که یکی از آنها اصل 'حرکت - سکون' است؛ ورزش ذیل این اصل تعریف می شود که توصیه های مربوط به زمان و نوع غذاهایی که باید قبل و بعد از ورزش مصرف شود، یا فعالیت های مربوط به جبران ضعف ناشی از ورزش، استحمام و خواب به صورت قاعده مند در آن ذکر شده است.

**تاثیر ماساژ در ارتقای عملکرد بدنی ورزشکاران اثبات شده است

این پژوهشگر طب سنتی ادامه داد: در بحث اعمال بازتوانی که بعد از ورزش انجام می شود، مهم ترین تاکید طب سنتی ما، بحث ماساژ است که در اصطلاح طب ایرانی به عنوان 'دلک یا دلاکی' شناخته می شود و اساسا شروع ورزش بدون ماساژ را اشتباه می داند و توصیه می کند که به خصوص ورزش های سنگین و قهرمانی، با ماساژ آغاز شود برای این که بدن به نقطه آماده سازی برسد و با ماساژ هم خاتمه یابد.
وی بیان داشت: البته براساس منابع و تحقیقات جدید نیز، ماساژ باعث می شود فرد هرچه سریعتر به اوج بازدهی خود برسد و نیز بعد از مسابقه و رکوردگیری بتواند سریعتر به یک حالت پایه ای برسد که بتواند مسابقه بعدی خود را شروع کند و این مورد در ورزش هایی که به صورت چند مرحله ای انجام می شود، اهمیت و ضرورت ویژه ای پیدا می کند.
زارعیان با ابراز تاسف از این که در ایران به اندازه خارج کشور، به نقش طب سنتی در فعالیت های ورزشی توجه نمی شود، گفت: در برهه ای از زمان، تعدادی از کارشناسان طب سنتی به

منبع :