نقش پرستاران آنکولوژی در نجات جان بیماران سرطانی

دبیر کارگاه اورژانس‌های آنکولوژی، گفت: آگاهی پرستاران از اورژانس‌های آنکولوژی در نجات جان بیماران مبتلا به سرطان نقش بسزایی دارد.

نقش پرستاران آنکولوژی در نجات جان بیماران سرطانی

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر مهناز ایلخانی در حاشیه کارگاه آموزشی اورژانس های آنکولوژی، اظهار کرد: این کارگاه روز دوشنبه ۱۱ مرداد ماه جاری تا ساعت یک بعد از ظهر در دانشگاه پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حال برگزاری است.

وی با بیان اینکه پرستاران مخاطبان اصلی این کارگاه هستند، افزود: آموزش اورژانس های آنکولوژی به پرستاران نقش بسزایی در تشخیص و درمان به موقع و در نهایت نجات جان بیماران دارد.

دبیر کارگاه اورژانس های آنکولوژی در ادامه تصریح کرد: بر اساس آمار ۵۶درصد بیماران مبتلا به سرطان در پنج سال اول زندگی می توانند به راحتی به زندگی خود ادامه دهند اما اورژانس های انکولوژی در هر زمانی در حین بیماری و درمان امکان وقوع دارد و می تواند باعث به خطر انداختن جان بیمار گردد.

ایلخانی با بیان اینکه اورژانسهای آنکولوژی به دو دسته تقسیم می شود، عنوان کرد: دسته اول، اورژانس های متابولیک هستند که از شایع ترین آن می توان به افزایش کلسیم خون اشاره کرد.

وی افزود: افزایش کلسیم خون در سرطانهایی مانند پستان، پروستات و مغز و استخوان بیشتر دیده می شود.

این دکترای خدمات بالینی، دسته دوم اورژانس های انکولوژی اورژانس های ساختاری هستند که معمولا به دلیل بزرگ شدن تومور اتفاق می افتد  از شایع ترین این اورژانس ها می توان به تحت فشار بودن طناب نخاعی اشاره کرد که این دسته از اورژانس ها نیز در سرطان پستان، پروستات و ریه بیشتر دیده می شود.

وی یادآور شد: پرستاران آموزش دیده در دقایق اولیه مراجعه بیمار می توانند کمک موثری  در تشخیص و اقدامات درمانی و ارائه مراقبت های  مناسب را انجام دهند که خود می تواند  

ایلخانی آگاه بودن بیماران را نیز در پیشگیری از عوارض آنکولوژی موثر دانست و گفت: بیماران باید بدانند برای مثال افزایش کلسیم خون با علائمی مانند تهوع، استفراغ، یبوست، بی اشتهایی، یبوست و... همراه است و درد کمر از شایع ترین علامت تحت فشار بودن طناب نخاعی است.

دبیر کارگاه اورژانس های انکولوژی در پایان با بیان اینکه ۲۴ نوع اورژانس انکولوژی وجود دارد، خاطرنشان کرد: آشنایی پرستاران با این اورژانس ها می تواند نقش بسزایی در روند درمان بیماران مبتلا به سرطان داشته باشد

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب