کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 4 پاسخ- 20 مرداد 95

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 4 پاسخ- 20 مرداد 95

یک سؤال، 4 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


من یک سال هفتمی هستم. آیا الزامی دارد که عصر جمعه‌‌ای که از آزمون برمی‌گردم بنشینم و به قول مادرم جزوه‌هایم را کامل کنم؟

پاسخ 1- پس از بازگشت از آزمون، ناهار بخورید و قدری استراحت کنید و سپس به اتمام کار نیمه‌کاره یعنی «ارزیابی آزمون» بپردازید. بدون ارزیابی، آزمون کاری است نیمه‌تمام. پس عصر آزمون برای تکمیل جزوه‌ها نیست بلکه برای کاری بسیار مهم یعنی ارزیابی آزمون و تکمیل کتاب خودآموزی است؛ یعنی توشه‌ی پُرباری که از آزمون نصیب شما می‌شود.

عطاءالله غبرایی

پاسخ 2- بررسی سؤالات آزمون و تکمیل کتاب خودآموزی (به قول مادرتان جزوه) بعد از آزمون بسیار مهم است و تأثیر آموزشی بسیار زیادی دارد؛ زیرا ذهن شما در روز آزمون با سؤالات دفترچه درگیر بوده و آماده‌ی پذیرش و یادگیری است. شما باید در جلسه‌ی آزمون سؤالات را دسته‌بندی کرده و از تکنیک «ف: سؤالاتی که فراموش کرده‌اید، ش: سؤالاتی که شک داشته‌اید، م: سؤالات مهم، ن: یادگیری ناقص» استفاده کنید تا بخش عمده‌ی کار ارزیابی دفترچه‌ی آزمون را در جلسه‌ی آزمون انجام داده باشید. روز جمعه بعدازظهر فقط کافی است وقت بگذارید و این سؤالات را در کتاب خودآموزی بنویسید. موکول کردن این کار برای روزهای بعدی احتمال انجام دادنش آن را کم می‌کند. انجام این کار ویژه‌ی گروه خاصی نیست و در تمام گروه‌ها و مقاطع کاربرد دارد.

محمد تره‌باری

پاسخ 3- عصر روز آزمون، بازه‌ی زمانیِ ویژه‌ی تحلیل آزمون است و باید بعد از دریافت کارنامه و مشاوره با پشتیبانتان تحلیل کنید که تا چه حد در رسیدن به هدف‌گذاری‌های قبل موفق بوده‌اید، موانع احتمالی نرسیدن به هدف‌گذاری را بشناسید و برای رفع اشکال در مباحث، به تناسب آزمون بعدی برنامه‌ریزی کنید. البته برای آزمون آینده نیز هدف‌گذاری مناسب انجام دهید و اشتباهات آزمون را استخراج کنید. این مهم‌ترین کارهای فنی عصر آزمون است که باید برای آن زمان بگذارید. اگر جزوه‌های درسی شما به هر علتی ناقص است، عصر روز آزمون و پس از طی فرایند بالا، زمان مناسبی برای تکمیل نواقص خواهد بود اما این یک ضرورت همیشگی نیست. جزوات کامل نیازی به تکمیل ندارند؛ اما فرایند آزمونِ اصولی، به کارهای مهمی برای تکمیل در عصر آزمون نیاز دارد.

حسام زینی

پاسخ 4- حتماً تا کنون قطعات یک پازال را کنار هم چیده‌ای تا یک مجموعه‌ی کامل به وجود بیاید. شرکت در آزمون و ارزیابی آزمون هم مانند قطعات یک پازل هستند و زمانی این مجموعه کامل می‌شوند که شما تمام این کارها یعنی برنامه‌ی راهبردی، دفتر برنامه‌ریزی، فرم نظرخواهی، خودنگاری آزمون و کلاسور ارزیابی را انجام بدهی. پس برای موفقیت حتماً این کارها را انجام بده.

سیدمحمد حسینی

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب