تاری دید مهمترین علامت بیماری ماکولا

هرچند تاری دید می‌تواند به علت‌های دیگری هم باشد، اما افرادی که دچار این بیماری هستند عمدتا به دلیل تاری دید به کلینیک‌های چشم پزشکی مراجعه می‌کنند.

تاری دید مهمترین علامت بیماری ماکولاماکولا قسمت حساس به نور شبکیه است و مسئول دید مستقیم و واضح می باشد که برای کارهای دقیق مثل خواندن و رانندگی ضروری است.

دکتر مسعود ناصری پور روز چهارشنبه در حاشیه دهمین سمینار سالیانه گروه چشم پزشکی و مرکزتحقیقات چشم پزشکی رسول اکرم(ص) دانشگاه علوم پزشکی ایران در جمع خبرنگاران افزود: دربرخی موارد ممکن است این بیماری علائمی مانند احساس جرقه های نورانی و ایجاد لکه های جلوی چشم مگس پران داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه عمده ترین شکایت آنها از تاری دید است، اظهار کرد: میزان ابتلای دیابتی ها به این بیماری به طول مدت دیابت بستگی دارد. در بیماران که کمتر از 10 سال از دیابت شان می گذارد این شدت خیلی کمتر است و هرچه زمان دیابت بیشتر می شود ریسک ابتلا افزایش پیدا می کند.

ناصری پور بر لزوم مراقبت بیشتر بیماران دیابتی از چشم تاکید کرد و گفت: افرادی که مبتلا به دیابت نوع 2 هستند ( معمولا این نوع دیابت در بزرگسالان بروز پیدا می کند) بلافاصله پس از تشخیص توسط چشم پزشک معاینه شوند.

وی با اشاره به اینکه معاینات بعدی این افراد براساس وضعیت بیمار تعیین خواهد شد، افزود: بیمار باید این توجه داشته باشد که طول مدت معاینات از سه ماه تا یکسال متفاوت است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: در صورتیکه بیماری دیابت در سنین بالاتر تشخیص داده شود، فاصله دو معاینه نباید بیش از یکسال باشد.

گروه چشم دانشگاه علوم پزشکی ایران از یک دهه قبل بطور سالیانه سمیناری تحت عنوان چالش های چشم پزشکی برگزار کرده و امسال هم این رویداد را با حضور پزشکان این حوزه از 13 تا 15 مرداد ماه در مرکز همایش های رازی برگزار کرده است.

در این سمینار سه روزه موارد چالش برانگیز در حیطه های مختلف چشم از جمله قرنیه، رتین، گلوکوم، استرابیسم، پلاستیک ترمیمی، نورافتالمولوژی و یوونئت مورد بررسی قرار می گیرد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب