تراشه زیستی؛ جدیدترین فناوری تشخیص زودهنگام آلزایمر

محققان موفق به ساخت یک تراشه زیستی شده اند که افراد مستعد به آلزایمر را بسیار پیش از بروز اولین نشانه‌ها شناسایی می‌کند.

تراشه زیستی؛ جدیدترین فناوری تشخیص زودهنگام آلزایمربه گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از مدیکال نیوز، معمولا تشخیص آلزایمر با آزمایش استاندارد DNA صورت می گیرد که روشی بسیار پر هزینه و وقت گیر است. اما محققان در مرکز بین المللی Randox Laboratories در انگلیس موفق به ساخت یک تراشه زیستی شده اند که با استفاده از نمونه خون، DNA را بررسی کرده و احتمال ابتلا به آلزایمر را پیش بینی می کند. گفته می شود دقت این روش به اندازه آزمایش استاندارد DNA است.

ژنی به نام APOE نقش کلیدی در سوخت و ساز چربی ایفا می کند و یکی از مهمترین فاکتورهای خطر زوال عقل و بیماری های عصبی دیگر محسوب می شود. ژن APOE حاوی سه نسخه به نام های e2، e3 و e4 است. e4 احتمال ابتلا به آلزایمر در سال های بعدی زندگی را افزایش می دهد و با کاهش حافظه مرتبط است. حدود 25 درصد افراد، یک کپی از ژن APOE e4 را به ارث می برند. وجود دوکپی از این ژن، احتمال ابتلا به آلزایمر را 10 درصد افزایش می دهد.

به رغم پیشرفت علم در زمینه پیشگیری و درمان زوال عقل، آمار مرکز بین المللی آلزایمر نشان می دهد که در حال حاضر 47 میلیون نفر در سراسر جهان به زوال عقل مبتلا هستند و این تعداد تا سال 2050 میلادی، به 131.5 میلیون نفر به ویژه در کشورهای در حال توسعه می رسد.

بر اساس گزارش این سازمان، در حال حاضر تنها در آمریکا حدود 5.3 میلیون نفر به آلزایمر مبتلا هستند و پیش بینی می شود که این آمار تا سال 2050 میلادی سه برابر شود و به 15.8 میلیون نفر برسد. بر اساس همین آمار هر 67 ثانیه یک تن در آمریکا به آلزایمر مبتلا می شود و از هر سه فرد مبتلا به آلزایمر، یک نفر جان خود را از دست می دهد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب