امکان تشخیص بسیاری ازبیماری‌های ژنتیکی قبل از تولد فراهم شد

ا استفاده از روش تشخیصی ژنتیکی قبل از لانه گزینی (PGD) همه بیماری‌های ژنتیکی که بعد از تولد قابل تشخیص بودند، قبل ازتولد قابل تشخیص هستند.

امکان تشخیص بسیاری ازبیماری‌های ژنتیکی قبل از تولد فراهم شدبه گزارش خبرنگارعلمی ایرنا ، دکتر سعید رضا غفاری روز شنبه در نشست خبری اولین تولد نوزاد سالم حاصل از روش تشخیصی ژنتیکی قبل ازلانه گزینی (PGD) بیماری سیستیک فیبروزیس افزود:این تکنیک که فناوری سرشاخه ای و بسیار پیشرفته است، می تواند بیماری ژنتیکی را قبل از تولد تشخیص و از بروز بسیاری از این نوع بیماری ها جلوگیری کند.

وی با اشاره به اینکه این تکنیک هم به روش های کمک باروری و هم به روش های ژنتیکی وابسته است، اظهار کرد: از این روش می توان برای تشخیص بیماری هایی چون تالاسمی، ناشنوایی ارثی، سیستیک فیبروزیس، دیستورفی عضلانی دوشن، آتروفی عضلانی – نخایی و متاکروماتیک لکودیستورفی استفاده کرد.

غفاری اظهار کرد: در این روش سلول های جنینی سالم انتخاب و به رحم مادر انتقال می یابد تا از ابتلا کودک به برخی از بیماری های ژنتیکی جلوگیری شود.

وی بیان کرد که اگر برخی از بیماری ها ژنتیکی در زمان بارداری تشخیص داده شود به دلایل مختلف از جمله شرعی، اخلاقی، شخصی و قانونی امکان ختم بارداری وجود ندارد.

مسئول کلینیک سلامت مادر، جنین و نوزاد پژوهشگاه ابن سینا گفت: این تکنیک حدود 2 سال پیش راه اندازی شده است و حدود 2 ماه پیش با تولد اولین نوزاد سالم حاصل از روش تشخیصی ژنتیکی قبل از لانه گزینی (PGD) بیماری سیستیک فیبروزیس شاهد نتایج مفید این روش درمانی هستیم.

وی به محدودیت های این روش اشاره کرد و گفت: وابستگی به روش های کمک باروری، موفقیت محدود، پیچیدگی فنی و تکنیکی، ضرورت تشخیص قبل از تولد در صورت بارداری و هزینه فراوان از جمله محدودیت های این روش است.

غفاری موفقیت این روش را حدود 30 درصد اعلام کرد و گفت:هرچند هزینه های این روش بسیار زیاد است؛ اما اگر فرزند زوج ها به این بیماری مبتلا شود و یا عوارض بیماری بار اقتصادی فراوانی به خانواده و جامعه تحمیل کند، مقرون به صرفه است زوج های دارای مشکل از این روش استفاده کنند.

وی اظهار کرد که با توجه به هزینه های فراوان این روش، بیمه ها حمایت بهتری از زوج ها به عمل آورند تا آنها با آرامش به دنبال درمان و تولد فرزند سالم باشند.

سیستیک فیبروز (Cystic Fibrosis) یا تارفزونی کیسه ای یا سفتی مخاط، نوعی بیماری دگرگشتی (سوخت وساز) بدن است که بر اثر آن، ترشحات در بخش هایی از بدن سفت و چسبنده می شوند.

این بیماری یکی از شایع ترین و جدی ترین اختلالات ژنتیکی است که در هر 2 تا 3هزار تولد یک نوزاد را مبتلا می کند.

در این اختلال ترشحات ریه، لوزالعمده، کبد، روده و دستگاه تناسلی غلیظ و چسبنده می شود این در حالی است که در افراد طبیعی این ترشحات غالباً رقیق و غیرچسبنده هستند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب