پژوهشگران ایرانی موفق به عصب کشی دندان با استفاده از لیزر شدند

پژوهشگران ایرانی موفق به طراحی سیستمی شدند که با استفاده از لیزر عصب دندان را بدون نیاز به باز کردن لثه می‌کشد.

پژوهشگران ایرانی موفق به عصب کشی دندان با استفاده از لیزر شدندابوالفضل خسروی دانشجوی مهندسی صنایع دانشگاه آزاد اسلامی از پژوهشگران این طرح روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: مقاله این طرح در کنگره بین المللی لیزر ایران در سال 2014 ارایه شد.

وی بیان کرد: درحال حاضر دندانپزشکان برای عصب کشی دندان باید لثه را باز کنند و عصب های دندان را به وسیله شی داغ بسوزانند، دراین روش همزمان با سوزاندن عصب ها، رگ هایی هم که کار خون رسانی به بافت دندان را انجام می دهند، از بین می روند.

خسروی اظهارکرد: با نرسیدن خون به بافت دندان، دندان بعد از مدتی خشک و شکننده می شود و فرو می ریزد، اما با استفاده از سیستم طراحی شده، باریکه لیزر ایندیک با یک فرکانس و طول موج خاص به دندان تابیده می شود و از طریق آن، تنها عصب دندان در عصب کشی از بین می رود.

وی گفت: در این روش چیزی شبیه به فلش عکاسی به مدت چند ثانیه روی دندان تابیده می شود و فقط عصب دندان براساس عمقی که برای آن تعریف شده است از بین می برد، یعنی دندان به هیچ وجه بافت اصلی خون رسان خود را از دست نمی دهد که شکننده شود.

وی با اشاره به این که در این روش نیاز به باز کردن لثه و تراش دادن دندان نیست، ادامه داد: وقتی که عصب کشی انجام شد، فرد دندانپزشک دیگر مجبور نیست بافت سالم دندان را خراب کند و دندان را از زیر بتراشد، بلکه با کشته شدن عصب ها، تنها لایه های سطحی را که دچار پوسیدگی شده اند، برمی دارد.

خسروی گفت: این طرح تست های کلینیکی خود را گذرانده و نتایج موفقیت آمیز کلینیکی آن همزمان با تبیین علمی این مقاله در کنگره، از سوی چندین متخصص دندانپزشک ارایه و تایید شده است.

وی بیان کرد: استفاده از لیزر در عصب کشی دندان تاکنون در جهان صورت نگرفته است و برای نخستین بار در قالب مقاله از سوی پژوهشگران ایرانی ارایه شد، این طرح کامل بوده و نیاز یک دندان پزشک را به طور کامل رفع می کند.

وی یادآور شد: این طرح با همکاری حسین محمدی در قالب مقاله ارایه شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب