موفقیت کشور در تکثیر نهال خرما با استفاده از روش کشت بافت

پژوهشگران کشور با استفاده از روش کشت بافت موفق به تکثیر نهال خرما شدند ضمن آن که توانستند فناوری تکثیر نهال گردوی خودریشه‌زا را به کشور منتقل کنند.

موفقیت کشور در تکثیر نهال خرما با استفاده از روش کشت بافت

به گزارش ایسنا، سیدحسن ورشوچی مجری طرح زیست فناوری و کشت نهال‌های ثمردهنده را از محورهای تحقیقاتی خود نام برد و گفت: در این راستا بیش از 20 سال است که اقدام به تکثیر گیاهان مثمره و غیر مثمره در مقیاس انبوه با کاربرد فناوری کشت بافت (Tissue Culture) کردیم.

وی با اشاره به آغاز انتقال فناوری تکثیر گونه‌های مختلف نهال خرما، اظهار کرد: تائیدیه انتقال کامل این فناوری و همچنین فناوری تکثیر انبوه نهال موز را از شرکت IPL دریافت کردیم.

ورشوچی ظرفیت تولید گیاهان با روش کشت بافت را بالغ بر 450 هزار اصله نخل ذکر کرد و افزود: پس از ۲۰ سال تجربه در زمینه تکثیر نهال خرما با کاربرد فناوری کشت بافت، موفق شدیم حدود ۲ میلیون اصله نهال خرما با استفاده از پیشرفته‌ترین روش‌های تکثیر از طریق کشت بافت که احتمال بروز صفات ناخواسته را به حداقل کاهش می‌دهد، تکثیر و توزیع کنیم.

این محقق، انتقال فناوری تکثیر نهال گردوی خود ریشه‌زا را نیز از دیگر دستاوردهای تحقیقاتی خود نام برد و خاطرنشان کرد: این مجموعه علاوه بر امکان معرفی سریع گونه‌های کمیاب، تولید و دسترسی به نهال عاری از بیماری، امکان نگهداری بلندمدت از نمونه های ارزشمند گیاهی و افزایش بهره وری محصولات، از دیگر توانمندی‌های این مجموعه است.

منبع :

مطالب مرتبط

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب