یک میلیارد سال قبل، «ونوس» بهترین مقصد برای تعطیلات بوده است!

اما آنگونه که دانشمندان میگویند این سیاره در اولین روزهای شکل گیری حیات بر روی کره زمین، یکی از بهترین سیاره‌ها و مقصدها برای گذراندن تعطیلات بوده است!

یک میلیارد سال قبل، «ونوس» بهترین مقصد برای تعطیلات بوده است!

سیاره ونوس یا زهره، در حال حاضر با داشتن پدیده هایی مانند ابرهای اسیدی صاعقه دار، سطح بسیار داغ و سوزان و فشار جوی که میتواند استخوان های انسان را خرد کند یکی از بدترین شرایط را در میان سایر سیاره های منظومه شمسی دارد. اما آنگونه که دانشمندان میگویند این سیاره در اولین روزهای شکل گیری حیات بر روی کره زمین، یکی از بهترین سیاره ها و مقصدها برای گذراندن تعطیلات بوده است!

به گزارش «تابناک» این موضوعی است که «دیوید گرینسپون» محقق ارشد موسسه علوم فضایی «توسون» در آریزونا به آن اشاره کرده است. وی بیان میکند: هر دو سیاره زمین و ونوس به احتمال بسیار زیاد از نعمت آب های گرم و جاری و اقیانوس های در ارتباط با صخره ها و همچنین ارگانیک ها ملکولی در دل آنها برخوردار بوده اند. در حال حاضر آنچه میدانیم این است که همه اینها برای شروع و خاستگاه حیات ضروری هستند.

اکنون برای چندین سال است که دانشمدان این ایده را پیش کشیده اند که ونوس همیشه داغ ترین سیاره منظومه شمسی نبوده است. در سال 2010 محققان شواهدی عرضه کردند که نشان میداد زمین و ونوس در اندازه، تراکم و ترکیبات شیمیایی شباهت بسیار زیادی به یکدیگر دارند و نزدیکی این دو به هم این فرضیه را پیش کشید که احتمالا از یک نوع مواد مشترک پدید آمده اند.

حتی گفته میشود که شواهدی وجود دارد که زمانی در این سیاره حجم عظیم و قابل توجهی از آب مایع وجود داشته است که به شکلی مرموز به یکباره ناپدید شده است. اکنون اما ماجرای گذشته ونوس بسیار جذاب تر شده است زیرا مدل سازی های آب و هوایی جدید نشان میدهد که در حدود 3 میلیارد سال قبل این سیاره دارای آب و هوایی بسیار ملایم، شبیه به مناطق خوش آب و هوای زمین و با اقیانوس های بزرگ و عظیم بوده است.

یک میلیارد سال قبل، «ونوس» بهترین مقصد برای تعطیلات بوده است!

تیمی از محققان به سرپرستی «مایکل وی» از انستیتو Goddard ناسا اقدام به مدل سازی چهار نسخه مختلف از آب و هوای ونوس در اولین روزهای آن کرده و در آنها عوامل و فاکتورهایی از جمله طول شبانه روز و میزان انرژی جذب شده از خورشید را نیز محاسبه کرده اند.

به شکلی جالب توجه این مدل سازی ها نشان میدهد که این سیاره نه تنها در حدود سه میلیارد سال قبل آب و هوایی بسیار معتدل، ابرهای متراکم در جو – که تابش خورشید را بسیار متعادل میکرده است – و حتی در زمان هایی بارش برف نیز داشته است، بلکه تا حدود 750 میلیون سال قبل نیز این سیاره، دارای حیات و کاملا قابل زیست بوده است.

البته این مدل سازی در صورتی کامل و قابل قبول است که مشخص شود در 3 میلیارد سال قبل نیز ونوس با سرعتی معادل سرعت فعلی به دور خود میگشته است. چیزی که هنوز دانشمدان در مورد آن شک دارند. از آنجایی که سرعت گردش زمین به دور خود به مرور زمان کاهش یافته است، برخی از دانشمدان معتقدند که ونوس نیز در گذشته سریعتر از حال به دور خود میچرخیده است.

اما در صورتی که این موضوع نادیده گرفته شود، سایر فاکتورها بیان میکند که در گذشته بسیار دور حیات در ونوس همانند زمین شکل گرفته است و البته آنگونه که دانشمندان میگویند، آب و هوای ونوس بسیار معتدل و مطبوع تر از بسیاری نقاط زمین نیز بوده است.

اما متاسفانه امروز ونوس سطحی بسیار داغ و سوزان داشته و ابرهای جو آن از اسدی سولفور هستند که صاعقه هایی در دل خود دارند که تاکنون مشابه آنها در هیچ جای دیگری از کیهان مشاهده نشده. اکنون اگر بر روی سطح ونوس قرار بگیرید، فشار هوا 90 برابر زمین است و گویی در عمق 900 متری اقیانوس قرار دارید.

یک میلیارد سال قبل، «ونوس» بهترین مقصد برای تعطیلات بوده است!


منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب