کیسه نمونه‌های ماه اشتباهی فروخته شد!

یکی از وسایل مورد استفاده در ماموریت تاریخی آپولو 11 دچار مشکل حقوقی شده است.

کیسه نمونه‌های ماه اشتباهی فروخته شد!

به گزارش ایسنا به نقل از تک تایمز، آپولو 11 اولین ماموریت سرنشین دار فرود بر روی کره ماه بود.

در ژوئن 1969 یک کیسه به همراه فضانوردان و بر روی فضاپیمای آپولو 11 برای جمع آوری اولین نمونه از سطح ماه به آنجا فرستاده شد که در حال حاضر توسط دولت آمریکا به اشتباه به فروش رسیده است.
این کیسه طی تحقیقات روی پرونده جنایی علیه مکس آری رئیس سابق موزه Cosmosphere در کانزاس جمع آوری شد.
Cosmosphere در پاییز 2003 دچار یک بی‌نظمی داخلی شد. بررسی‌های بعدی در نهایت نشان داد که برخی از اقلام از مجموعه موزه برداشته شده و به اشتباه فروخته شده که همین امر منجر به شکل گیری یک پرونده علیه آری شد.

در طول محاکمه، محققان متوجه شدند که صدها اثر که برخی از آنها به ناسا تعلق داشت ناپدید شدند. یکی از این اقلام کیسه مربوط به نمونه‌های ماه بود که در یک جعبه در گاراژ اری یافت شد.
اری محاکمه شد و در نوامبر سال 2005 برای سرقت و فروش آثار موزه محکوم شد. در کیفرخواست فدرال آمده است که وی برای فروش اقلام باارزشی مانند یک تی‌شرت که به یک فضانورد در حین مامویت فضایی تعلق داشت، یک کنترل پنل نیروی هوایی، شیر آب آپولو 12 و دماغه یک موشک، باید در حدود 180 هزار دلار جریمه پرداخت کند.
در سال 2015، یک دهه پس از محکومیت آری، این کیسه به طور تصادفی به نانسی کارلسون ساکن ایلی‌نوی در یک حراج دولتی فروخته شد. کارلسون این کیسه را به قیمت 995 دلار خریداری کرد و آن را برای تایید به مرکز فضایی جانسون آمریکا فرستاد.
ناسا، نیز در ماه ژوئن در یک دادگاه فدرال از کارلسون شکایت کرد و خواهان بازگرداندن کیسه شد.
دادستان های فدرال نیز از قاضی فدرال خواستند تا این فروش را لغو کرده و پول کارلسون را که برای این کیسه پرداخت کرده بود به وی بازگردانند.

آری در حال حاضر آزاد شده و معتقد است که بی گناه است. وی ادعا می‌کند که به طور تصادفی این کیسه را با آثاری که در موزه شخصی خود داشته اشتباه گرفته است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب