برای مقابله با خوش اشتهایی این میوه‌ها را بخورید

براساس سرشماری جهانی اکنون ثلث مردم دنیا با اضافه وزن و مسائل آن روبرو هستند از این رو کارشناسان دانش تغذیه اعتقاد دارند، مصرف پی در پی و روزانه سبزیجات و میوه‌ها برای جلوگیری از چاقی ضروری و ....براساس سرشماری جهانی اکنون ثلث مردم دنیا با اضافه وزن و مسائل آن روبرو هستند از این رو کارشناسان دانش تغذیه اعتقاد دارند، مصرف پی در پی و روزانه سبزیجات و میوه‌ها برای جلوگیری از چاقی ضروری و نیرو بخش است.

به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، میوه‌ها، مفیدترین و طبیعی‌ترین منابع تغذیه برای بشر هستند، از این رو گنجاندن آنها در سبد غذایی روزانه خانواده از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. تنها نکته مهم این است که هنگام مصرف میوه‌ها توجه کافی به چگونگی مصرف، میزان و زمان مصرف آنها داشته باشیم.

مصرف میوه تاثیر بسیار زیادی بر شیوه هضم مواد غذایی و سوخت وساز آنها در بدن دارد. بر اساس تحقیقاتی که دانشمندان و محققان در این زمینه انجام دادند، مصرف میوه روند سوخت و ساز قند، چربی و پروتئین را در بدن بالا می برد و تاثیر زیادی در حفظ سلامت و تندرستی بدن دارد. از این رو مصرف روزانه آنها به همه افراد خانواده توصیه می‌شود.

محققان ‌ها را به 4 گروه ‌های شیرین، میوه های اسیدی، میوه های غیراسیدی و میوه‌های خنثی تقسیم بندی کرده اند و معتقدند هنگام مصرف میوه ها یا تهیه سالادهای میوه باید دقت کرد تا از میوه های هم گروه استفاده کرد. به عنوان مثال، برای تهیه سالاد میوه تنها افراد از میوه هایی استفاده کنند که در گروه میوه های شیرین قرار دارد زیرا استفاده از میوه های گروه های مختلف موجب بروز واکنش شیمیایی در بدن شده و مشکلاتی را برای مصرف کننده، ایجاد می کند.

این میوه ها را باهم نخورید

• نوشیدن مخلوطی از آب هویچ و پرتقال یکی از مضرترین ترکیب‌های غذایی است. مخلوط کردن این 2 میوه باهم و مصرف آن موجب بالا رفتن میزان اسید خون در بدن می‌‎شود. علاوه بر این، اختلال در عملکرد کبد و تحریک پذیری طحال نیز از دیگر عوارض مصرف این 2 میوه با هم است.

• مصرف خربزه و لیمو نیز همراه هم ترکیبی را به وجود می آورد که موجب اختلال در تولید هموگلوبین خون می ‌شود و سرانجام کم خونی را با خود به همراه می آورد.

• هرگز هندوانه را با میوه های دیگر میل نکنید زیرا موجب نفخ شکم می شود.

یک ساعت قبل از غذا میل کنید

مصرف میوه هایی مانند لیمو، پرتقال، آناناس، گریپ فروت و خیار یا آب آنها بهتر است یک ساعت قبل یا یک ساعت بعد از صرف وعده غذایی صورت گیرد. مصرف این نوع از میوه ها موجب کاهش کلسترول و اسیداوریک خون می شود.

بی خواب‌ها این میوه را بخورند

اگر دچار بی خوابی هستید یا از خستگی مفرط رنج می برید، زردآلوی رسیده بخورید. مصرف زردآلوی رسیده برای داشتن ویتامین های گروه B به درمان بی خوابی، خستگی، گیجی و ناراحتی های عصبی و روحی کمک می کند. درضمن توجه داشته باشید مصرف بی رویه این میوه موجب بروز اختلال در هضم مواد غذایی و بروز اسهال می شود.

اگر سنگ کلیه دارید این میوه را بخورید

افرادی که مبتلا به سنگ کلیه یا سنگ مثانه هستند با مصرف خربزه می‌توانند به درمان بیماری خود کمک کنند. این میوه به جهت خاصیت ادرارآورش به درمان این بیماری و دفع سنگ های کوچک کمک می کند. مصرف تخم های بوداده این میوه هم ادرار آور بوده و به دفع سنگ های کلیه و مثانه کمک می‌کند

این میوه را با پوست بخورید

اگر از اضافه وزن رنج می برید، سیب را با پوست میل کنید. مصرف سیب با پوست یکی از شیوه های مبارزه با چاقی و درمان آن است که متخصصان تغذیه به آن بارها اشاره کرده اند. مصرف سیب به همراه پوست آن موجب می شود تا قند خون برای مدتی بالا بماند. در نتیجه مصرف کننده احساس سیری بیشتری می کند و غذای کمتری می خورد.

با افسردگی بجنگید

نتایج تحقیقات دانشمندان نشان می دهد، مصرف روزانه یک عدد موز تاثیر بسیار زیادی بر حفظ آرامش، کاهش افسردگی، اضطراب و استرس دارد. این میوه به دلیل داشتن منابع تریپتوفان موجب افزایش سروتونین در بدن می شود.

افزایش سروتونین در بدن نیز با افزایش آرامش و از بین رفتن افسردگی همراه است. از این رو متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند، موز را در سبد غذایی خود قرار دهید. به عنوان مثال می‌توانید این میوه را به همراه عسل در وعده صبحانه میل کنید.

با انگور چاق شوید

نوشیدن روزانه 2لیوان آب انگور موجب افزایش وزن می شود. افرادی که قصد دارند وزن خود را افزایش دهند می توانند با نوشیدن 2 لیوان آب انگور به همراه 2 وعده غذایی