امکان استفاده از درختان آسیب‌دیده در دوران استراحت جنگل‌ها

قائم مقام سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ضمن ابراز موافقت سازمان با لایحه استراحت جنگل‌ها، اظهار کرد: این لایحه اصلاح مصوبه هیئت وزیران است که تحت عنوان بهینه‌سازی، پایش و حفاظت و بهره‌برداری از ..

امکان استفاده از درختان آسیب‌دیده در دوران استراحت جنگل‌ها

قائم مقام سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ضمن ابراز موافقت سازمان با لایحه استراحت جنگل‌ها، اظهار کرد: این لایحه اصلاح مصوبه هیئت وزیران است که تحت عنوان بهینه‌سازی، پایش و حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها تصویب شده، بنابراین اینکه دولت از مجلس چیزی بخواهد، منتفی است.

به گزارش ایسنا، ناصر مقدسی در رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: به موجب این مصوبه بهره‌برداری از جنگل‌های شمال به درختان افتاده و آسیب‌دیده مربوط می‌شود و با موضوع استراحت ناظر بر دوره‌ معین 10 ساله که باید کلیه تهدیدات را از جنگل‌ها بر داریم، موافق هستیم.

وی افزود: به موازات توقف در بهره‌برداری، فعالیت های حفاظتی و توسعه گیاهی را متوقف نمی کنیم؛ بلکه در دوره استراحت مناسب می دانیم از عنوان دوره انتقال یا گذار استفاده تا جنگل ها را به لحاظ کارکرد حیاتی مثل تامین آب یا کنترل مخاطرات حفظ کنیم.

مقدسی گفت: زمانی می‌توان از جنگل بهره‌برداری کرد که اطمینان حاصل شود که جنگل در شرایط پایداری است، امروز این شرایط میسر نیست و هم اینک بیش از حد توان اکولوژیک جنگل‌های شمال بهره‌برداری می‌شود.

وی اضافه کرد: مسئله دوران گذار مستلزم همکاری‌های بین بخشی است و اینکه جنگل در برنامه‌ریزی توسعه ملی و آمایش استانی، جایگاه خود را حفظ کند و سیاست‌های جنگل باید در درون سیاست کلان کشور تزریق شود.

در ادامه عباسپور، رئیس انجمن متخصصان محیط زیست در خصوص نامه جمعی از اساتید با موضوع بهره‌برداری از جنگل‌های شمال گفت: امروز حدود 10 درصد تامین چوب کشور از طریق جنگل‌ها است، بنابراین در شرایط بحرانی می‌توانیم از این 10 درصد نیز صرف نظر کنیم. طی سال های 50 تا 80، حدود 22 درصد از سطح جنگل‌های کشور کاهش یافته و در دولت یازدهم اعتقاد داشتیم باید این دوره استراحت برای جنگل‌های کشور فراهم شود.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب