کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 17 مرداد 95

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 17 مرداد 95

یک سؤال، 4 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


به نظر بسیاری از داوطلبان کنکور 95، سؤالات درس شیمی در گروه ریاضی و تجربی سخت بود. برای آماده شدن در این حد سخت‌گیری احساس ناامیدی می‌کنم.

پاسخ 1- سطح دشواری سؤالات در کنکور سال‌های اخیر روندی قابل پیش‌بینی و البته قابل مدیریت داشته است. تجربه کردن حل سؤالات کنکورِ سال‌های گذشته تعداد بسیاری از کنکوری‌های امسال را آماده کرده بود تا دیگر سطح دشواری سؤالات تنها چالش اساسی روز کنکورشان نباشد و صرفاً به فکر پیاده کردن معلومات‌شان بر برگه‌ی پاسخ‌گویی باشند. این دقیقاً مخالف ناامید شدن از سطح دشواری سؤالات و راهکاری هوشمندانه است. وقتی الگوی طراحی سؤالات مورد ارزیابی دقیق قرار بگیرد راهکار‌های بعدی برای آمادگی هر چه بهتر برای رویارویی با سؤالات مشخص می‌شوند. می‌توانید نوع مطالعه‌ی درس شیمی را مبتنی بر ساختار مفهومی سؤالات کنکور دنبال کنید و می‌توانید به تعداد کافی سؤالات مشابه و شناسنامه‌دار حل کنید و با رفع اشکال از آن‌ها چندین و چند نقطه‌ی قوت جدید پیدا کنید. به هر حال نا امید شدن از سخت‌گیری‌ای که می‌تواند برای شما یک نقطه‌ی قوت باشد راهکار مناسبی نیست.

حسام زینی

پاسخ 2- از آن‌جا که کنکور یک مسابقه‌ی رقابتی است سخت یا آسان بودن سؤالات تأثیری در نتیجه ندارد و اتفاقاً کسانی که فراشناخت قوی دارند یعنی می‌توانند هیجانات خود را مدیریت کنند و توانایی مدیریت بر خود را دارند در مواجهه با سؤالات سخت بهترین تصمیم را می‌گیرند و به سؤال‌هایی که پاسخ آن‌ها را می‌دانند، با آرامش پاسخ می‌دهند. به این ترتیب آزمون خود را با موفقیت بیش‌تری پشت سر می‌گذارند. پس در طول سال تلاش کنید در کنار مطالعه و توان علمی خود مهارت‌های فراشناخت را هم بیاموزید تا بتوانید خودتان را در جلسه‌ی آزمون بهتر مدیریت کنید و در هر شرایطی بهترین نتیجه را بگیرید.

محمد کتابدار

پاسخ 3- یادتان باشد که کنکور اگر سخت باشد برای همه سخت است و هر کس با توجه به میزان مطالعه و تلاش خود (اگر با برنامه‌ریزی و درست به سؤال‌ها پاسخ داده باشد) بهره می‌برد. دیگر این‌که سخت‌ترین سفرها با قدم برداشتن شروع می‌شود. سعی کنید هدف خود را قسمت‌بندی کنید و پله به پله به سمت هدف خود قدم بردارید. آهستگی و پیوستگی (همراه برنامه‌ریزی درست و دقیق) رمز پیشرفت و جلوگیری از ناامیدی است.

فرناز طالبی

پاسخ 4- به تجربه دیده‌ایم که هر سال سؤال‌های درس یا درس‌هایی در کنکور دشوار بوده و حکایت درس شیمی هم در دو سال اخیر جز این نبوده است. وقتی سؤال‌های درسی در کنکور دشوار است این دشواری برای همه‌ی داوطلبان است و جای نگرانی نیست؛ اما شما برای آمادگی بیش‌تر در این درس:

- از تابستان برنامه‌ی منظمی برای مطالعه‌ی درس شیمی در هفته داشته باشید (حداقل 3 روز، روزی 1.5 ساعت)

- هنگام مطالعه‌ی هر مبحث، سؤال‌های کنکور دو سال اخیر آن مبحث را ببینید تا با قالب و چگونگی طرح سؤال آشنا شوید.

رضا پشنگ‌پور

پاسخ 5- احساس ناامیدی، محصول کنترل‌ناپذیر بودن شرایط است و به نظر نمی‌رسد این موضوع قابل کنترل نباشد. توجه به این امر که سطح دشواری سؤالات برای همه‌ی داوطلبان یکسان است، تا حدودی از حساسیت موضوع می‌کاهد. در مقابل، آشنایی با تیپ متفاوتی از تست‌ها به شما کمک می‌کند در طول سال تحصیلی سؤالات مشابه را بارها تمرین کنید و روش‌های پاسخ دادن به انواع تست‌ها را بیابید و اگر لازم بود تغییراتی در روش مطالعه‌ی درس شیمی ایجاد کنید.

سارا شفافی

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
همایش جمع بندی عربی بخش اول
چهارم دبیرستان     دبیر : فرزاد قنبری