تولید نانوذرات طلا با استفاده از قارچ

یک مطالعه نشان می‌دهد با استفاده از نوعی قارچ می‌توان نانوذرات طلا تولید کرد.

تولید نانوذرات طلا با استفاده از قارچ

تهران- ایرنا- یک مطالعه نشان می دهد با استفاده از نوعی قارچ می توان نانوذرات طلا تولید کرد.

به گزارش روز یکشنبه گروه علمی ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، این نانوذرات اثربخشی بالاتری نسبت به همتایان خود دارد، بنابراین هزینه تولید نانوذرات طلا با این روش به مقدار قابل توجهی کاهش می یابد.
نانوذرات طلا ترکیبات ارزشمندی هستند که قیمت بالایی دارند و تهیه این مواد برای محققان و صنعت گران کاری دشوار است. 
محققان موسسه تحقیقات ملی بوتانیکال اخیرا روشی ارزان برای تولید این نانوذرات ارائه کردند؛ آنها از نوعی قارچ برای این کار استفاده کردند. این قارچ می تواند به روشی زیست سازگار نانوذرات طلا را در مدت زمانی کوتاه تولید کند.
آردانا میسرا از محققان این پروژه می گوید: نانوذرات طلا را می توان با روش های شیمیایی تولید کرد اما روش های غیرشیمیایی معمولا زیست سازگارتر هستند و می توانند نتایج بهتری در پی داشته باشند؛ از این رو از Trichoderma viride که نوعی قارچ است برای تولید نانوذرات استفاد کردیم. این قارچ فرصت تولید سریع نانوذرات طلا را فراهم می کند.
بیش از 300 قارچ مختلف توسط دانشمندان شناسایی و عملکرد آنها برای تولید نانوذرات طلا مورد بررسی قرار گرفته است. اشکال مختلف و ابعاد متفاوت نانوذرات را می توان با استفاده از این قارچ ها به دست آورد.
میسرا و چهار نفر از همکارانش که در این پروژه فعالیت داشتند نتایج یافته های خود را در نشریه Scientific Reports منتشر کردند.
پژوهشگران این پروژه معتقدند که این روش تولید نانوذرات نه تنها زیست سازگار، بلکه بسیار مقرون به صرفه نیز است. یکی از ویژگی های این روش آن است که میزان طلای مورد نیاز به عنوان ماده اولیه در این پروژه بسیار کمتر از روش های دیگر است بنابراین کارایی فرآیند بسیار بالا است.
نانوذرات تولید شده در این روش دارای اثربخشی بالایی هستند به طوری که مقدار بسیار کمی از این مواد می تواند تاثیرگذارتر از ترکیبات هم وزن خود باشد. از این محصول می توان در بخش پزشکی، داروسازی و آرایشی استفاده کرد.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب