طولانی‌ترین آبشار مصنوعی و رنگین کمان ایران

آبشار رنگین‌کمان کارون طولانی‌ترین آبشار مصنوعی در کشور است که طول آن از یک‌سو 150 متر و از سوی دیگر به 200 متر می‌رسد و در کناره‌های پل هفتم اهواز ایجاد شده است.

طولانی‌ترین آبشار مصنوعی و رنگین کمان ایران

 آبشار رنگین‌کمان کارون طولانی‌ترین آبشار مصنوعی در کشور است که طول آن از یک‌سو 150 متر و از سوی دیگر به 200 متر می‌رسد و در کناره‌های پل هفتم اهواز ایجاد شده است.

محیط شهری اثر مستقیمی بر ذهن و روان شهروندان دارد و هرچه محیط زندگی از خشونت سختی اشباع شده باشد، رفتار شهروندان هم متاثر از این محیط، خشن می‌شود؛ در مقابل هرچه محیط شهری ‌آرام‌تر بوده و رنگ‌های ملایم در فضاهای شهری استفاده شود، رفتار شهروندان هم ملایم‌تر می‌شود.

ارتقای کیفیت فضاهای شهری و عناصر متنوع سازنده محیط از مهمترین وظایف شهرداری است و در این زمینه می‌توان از عناصری مانند آب، نور، گیاه و زمین استفاده کرد. شهر اهواز دارای اقلیمی خاصی و‌ آب و هوایی گرم است و گذر طولانی‌ترین رودخانه کشور از میان این شهر، تضاد زیبایی ایجاد کرده است. اگر این تضاد به‌درستی مورد استفاده قرار گیرد، می‌توان با استفاده از عنصر آب، موجب زیبایی منظر شهر شد و این ظرفیت موجود را برای بهسازی شهر به کار برد.

با استفاده از رودخانه کارون و ساختارهای فیزیکی متفاوت پل‌ها می‌توان ترکیبی از نورپردازی و آبنماها را در شهر ایجاد کرد؛ نورپردازی پل «سفید»، نخستین اقدامی بود که در این زمینه انجام شد و پروژه نورپردازی و آبنمای پل هفتم هم شب گذشته به بهره‌برداری رسید. نورپردازی پل هشتم اهواز هم بزودی آغاز می‌شود و در این پروژه، با استفاده از دو عنصر آب و نور، ترکیبی زیبا ایجاد می‌شود.

در این پروژه 6 الکتروپمپ 90 کیلواتی، آب را به بالای پل انتقال می‌دهند و پس از فیلتر کردن، آب از ارتفاع 35 متری به صورت آبشار در 2 ردیف به پایین سرازیر می‌شود. 2 هزار و 750 نازل تمام‌استیل در این آبشار استفاده شده و روشنایی و نورپردازی این آبشار هم از طریق750 لامپ LED و 80 پروژکتور رنگی اجرایی شده است.

لوله‌های استفاده شده برای مکش آب از جنس فولاد با قطر 12 اینچ هستند. یک هدر مکش به قطر20 اینچ هم استفاده شده و لوله‌های رانش از جنس پلی‌اتیلن با قطرهای 10 و 14 اینچ هستند. سیستم الکتریکال این آبنما بسیار دقیق‌ نصب شده و از تابلوهای برق «سافت‌درایو» در آن استفاده شده و پست برق 700 کیلو واتی هم برای این آبشار به‌کار رفته است.

در این پروژه از کابل‌هایی استفاده شده که مانع ایجاد حرارت بالا در پمپ‌ها می‌شوند و به این ترتیب عوامل تخریب پمپ‌ها حذف شده‌ است.

 نورپردازی پل‌ها و ایجاد آبنماهای موزیکال در اندازه بزرگ در پارک‌های ساحلی کارون در دستور کار قرار گرفته است؛ همچنین طراحی تعدادی از میدان‌ها و ورودی‌های شهر اهواز و نصب مجسمه‌های سنگی و برنزی در پارک‌ها از دیگر برنامه‌های سازمان زیباسازی شهرداری اهواز است.

این پروژه‌های شهری پس از افتتاح در اختیار شهرداری‌های مناطق قرار می‌گیرند. همچنین با آموزش تعدادی از پرسنل مناطق، کار حفاظت و نگهداری از این تجهیزات انجام می‌شود.

جعفری‌شهنی با اشاره به این‌که نمونه آبشار پل هفتم در کشور وجود ندارد، گفت: نمونه چنین آبشاری با این وسعت تنها در کشور کره جنوبی اجرایی شده است و تلاش می‌کنیم این نوع آبنما را در شکل‌ها و فرم‌های متنوع در مناطق مختلف اهواز ایجاد کنیم.

طولانی‌ترین آبشار مصنوعی و رنگین کمان ایران

طولانی‌ترین آبشار مصنوعی و رنگین کمان ایران

طولانی‌ترین آبشار مصنوعی و رنگین کمان ایران


پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب