ارسال اولین فرودگر خصوصی به سطح ماه

همشهری آنلاین نوشت: کارآفرینی میلیاردر که ثروت خود را در دوران رونق اینترنتی به دست آورده‌است، یک قدم به تبدیل کردن ماه به یک فرصت تجاری دیگر نزدیک‌تر شده‌است.

ارسال اولین فرودگر خصوصی به سطح ماه

همشهری آنلاین نوشت: کارآفرینی میلیاردر که ثروت خود را در دوران رونق اینترنتی به دست آورده‌است، یک قدم به تبدیل کردن ماه به یک فرصت تجاری دیگر نزدیک‌تر شده‌است.

شرکت خصوصی مون‌اکسپرس که توسط ناوین جاین تاسیس شده‌است، به تازگی تاییده سازمان هوانوردی آمریکا را برای فرستادن فرودگری بدون سرنشین به ماه دریافت کرده‌است. در این صورت مون اکسپرس به اولین شرکت در تاریخ فضانوردی زمین تبدیل خواهد شد که تاییدیه ترک مدار زمین و فرود روی یک جرم کیهانی را دریافت کرده‌است.

براساس معاهده فضای بیرونی که در دهه 1960 و همزمان با شدت گرفتن رقابت فضایی میان کشورهای جهان تصویب شده و به امضا رسید، شرکت‌های غیر دولتی را متعهد کرده‌است تا برای خارج شدن از مدار زمین از نهاد‌های دولتی شناخته شده از جانب معاهده مجوز دریافت کنند.

مون اکسپرس با هدف بهره‌برداری از منابع ماه،‌ مواد معدنی که نمونه آن روی زمین نیز وجود دارد از جمله تیتانیوم و پلاتینیوم قصد سفر به ماه را دارد. به گفته جاین، ماه طی چهار میلیارد سال گذشته درحال ذخیره‌سازی مواد معدنی موجود در سیارک‌ها بوده‌است، موادی که برای تجارت ارزشمندند.

درصورتی که همه نقشه‌ها طبق برنامه پیش روند،‌در سال 2017 راکتی با قیمت کمتر از 5 میلیون دلار،‌فرودگر کوچک خود را به سمت ماه خواهد برد و پس از فرود آمدن روی ماه به جستجو و جمع‌آوری منابع موجود در ماه بپردازد تا از آن نه تنها در راستای منافع بشر در زمین استفاده شود،‌ بلکه این منابع را به سنگ‌بنایی برای سکونت انسان در مریخ تبدیل کند.

از دیگر اهداف شرکت مون اکسپرس تجاری‌سازی سفر به ماه است تا روزی ساکنان زمین به جای سفر به هاوایی بتوانند به ماه سفر کنند. این شرکت درصورتی که بتواند روی ماه فرود آید جایزه 20 میلیون دلاری ایکس‌پرایز شرکت گوگل را نیز دریافت خواهد کرد،‌جایزه‌ای که قرار است به اولین شرکتی اهدا شود که بتواند روی ماه فرود آید،‌500 متر حرکت کرده و تصاویر و ویدیوهایی با وضوح بالا به زمین ارسال کند.


پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب