به شهر ما بیایید - رازهای شهر اویی

شهر «نوش‌آباد» از جمله مناطق باستانی است. به فاصله‌ی پنج کیلومتری از کاشان، شهر تپه‌های باستانی سیلک قرار گرفته که هنوز نشانه‌های اعجاز هنر مردمانی از دوره‌های سلجوقی تا قاجار را با خود به همراه دارد.

به شهر ما بیایید - رازهای شهر اویی

شهر «نوش‌آباد» از جمله مناطق باستانی است. به فاصله‌ی پنج کیلومتری از کاشان، شهر تپه‌های باستانی سیلک قرار گرفته که هنوز نشانه‌های اعجاز هنر مردمانی از دوره‌های سلجوقی تا قاجار را با خود به همراه دارد. کتیبه‌های مناره‌ی مسجد جامع و محراب گچ‌بری مسجد امام علی (ع)، نشان از اهمیت تاریخی این شهر دارد.

به شهر ما بیایید


نوش‌آباد همچون دیگر شهرهای این منطقه از مناطق قدیمی ایران به شمار می‌آید؛ اما آن‌چه این شهر را بر سر زبان‌ها انداخته وجود شهر زیرزمینی در آن است که بسیاری از علاقه‌مندان به تاریخ، هنر و باستان‌شناسی را به آن‌جا کشانده است. شهر زیرزمینی«اویی» نوش‌آباد، با معماری دست‌کن، یکی از آثار شگفت‌انگیز ایران و جهان است که زندگی در زیر نور چراغ‌های پیه‌سوز داخل آن، به مثابه‌ی زندگی در شهر سایه‌هاست. وسعت این اثر باستانی که از عمق 4 متری شروع شده و تا عمق 16 متری ادامه دارد، هنوز مشخص نیست؛ اما بنا به شواهد و گفته‌ی شهروندان کهن‌سال، تا غار ریس در شهر سبز نیاسر گسترش داشته است. آثار معماری به‌دست‌آمده در سه طبقه، شامل راهروهای باریک به همراه اتاق‌هایی با طاقچه‌های ایجادشده در دیوارهاست و ارتباط بین طبقات به وسیله‌ی راه‌های عمودی حفرشده با عمق پنج تا هفت متر است.

به شهر ما بیایید


ورودی شهر زیرزمینی اویی، راهرویی باریک به اندازه‌ی یک نفر است. زمانی که به داخل شهر وارد می‌شوی، بوی خاک مرطوب به مشام می‌رسد. دالان‌های تنگ با ارتفاعی کم‌تر از یک انسانِ ایستاده، تو را به بخش‌های داخلی شهر می‌رسانند. فضاهای در نظر گرفته‌شده برای شهر در حد فضاهای ضروری است. حجره‌های کوچک ‌به ابعاد 2 متر در 2 متر، سرویس‌های بهداشتی ابتدایی، فضاهای پناهگاهی، تونل‌های ارتباطی و تهویه‌ی هوا و چاه‌های آب از جمله‌ فضاهای این شهر زیرزمینی است. اگرچه بسیاری از جزئیات شهر بر اثر نفوذ سیلاب و مرور زمان نابود شده‌اند ولی سفالینه‌های پیداشده به 1800 سال پیش و زمان ساسانیان برمی‌گردد و تا زمان قاجاریه مورد استفاده بوده است. به مرور زمان و استفاده نکردن‌، این شهر به دست فراموشی سپرده شد و به علت نفوذ سیلاب نشانه‌های این شهر نابود شده بود که در یک حفاری خانگی به دست اهالی محلی کشف شد.

به شهر ما بیایید

به شهر ما بیایید

به شهر ما بیایید


پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب