استفاده از آنزیم جهت تصفیه پساب‌های رنگی توسط محققان کشور

محققی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران با همکاری شرکت صنایع نساجی فرخ سپهر کاشان موفق شد با استفاده از آنزیم تثبیت شده پساب‌های حاوی مواد رنگ‌زای نساجی را تصفیه و رنگ‌بری کند.

استفاده از آنزیم جهت تصفیه پساب‌های رنگی توسط محققان کشور

به گزارش ایسنا، با توجه به جایگاه صنایع نساجی در ایران و تنوع عملکردی آن (از مرحله تولید الیاف تا تولید پارچه و...) ، از جمله معضلات مهم شرکت‌های فعال در این زمینه، نحوه‌ مدیریت بر پسماندهای صنعتی شامل پساب فرایند رنگرزی و چاپ است. این موضوع ناشی از عدم سازگاری مواد مصرفی با محیط‌زیست است لذا حذف این ترکیبات رنگی از فاضلاب به یکی از اولویت‌های محققان تبدیل شده است.

دکتر خشایار مهاجر شجاعی مجری طرح، هدف از انجام این طرح را رنگ‌بری پساب‌های رنگی حاوی مواد رنگ‌زای آنیونیک و کاتیونیک با بهره‌گیری از آنزیم لاکاز به‌صورت آزاد و تثبیت شده بر روی نانو ذرات عنوان کرد.

این محقق ادامه داد: «با استفاده از آنزیم تثبیت شده بر روی نانوذرات تیتانیا و فریت روی می‌توان از آنزیم در پروسه‌های متوالی رنگ‌بری استفاده کرد که این نیز ناشی از جداسازی آسان آنزیم لاکاز تثبیت شده بر روی فریت روی تحت میدان مغناطیسی حاصله از آهنربا اشاره کرده که این نیز خود دارای تأثیر بسزا در کاهش هزینه‌ تصفیه‌ پساب‌های صنعتی است.»

مهاجر شجاعی در توضیحاتی کامل‌تر در خصوص کلیات طرح گفت: «در این کار تحقیقاتی آنزیم لاکاز به‌صورت آزاد و تثبیت شده بر روی نانوتیتانیا و نانوفریت روی جهت رنگ‌بری پساب‌های رنگی صنعت نساجی استفاده شده است. بدین منظور ابتدا آنزیم لاکاز تثبیت شده سنتز شد و در ادامه تأثیر پارامترهای مختلف نظیر دما، زمان، غلظت آنزیم وpH بر روی واکنش رنگ‌بری و سینتیک رنگ‌بری بر اساس مدل میکائیلس –منتون مورد بررسی قرار گرفت.»

این طرح در قالب رساله‌ دکترای خشایار مهاجر شجاعی و با راهنمایی دکتر علیرضا خسروی و دکتر نیاز محمد محمودی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران انجام ‌شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب