آناناس؛ میوه ای اعجاب انگیز در ترمیم زخم ها

آناناس، میوه‌ای است بومی کشورهای برزیل و پاراگوئه که از آن به عنوان خوراکی خوشمزه و طبیعی مناطق گرمسیری قاره‌ی آمریکا یاد می‌شود.

آناناس؛ میوه ای اعجاب انگیز در ترمیم زخم ها

آناناس، میوه‌ای است بومی کشورهای برزیل و پاراگوئه که از آن به عنوان خوراکی خوشمزه و طبیعی مناطق گرمسیری قاره‌ی آمریکا یاد می‌شود. گیاه‌شناسان این میوه را در گروه گیاهان گلدار، راسته‌ی چمن‌سانان و تیره‌ی آناناسیان معرفی کرده‌ و معتقدند در دمایی بین ۱۵ تا ۳۰ درجه‌ی سانتی‌گراد، می‌توان میوه‌هایی مطلوب و باکیفیت پرورش داد. آناناس را میوه‌ی نواحی استوایی و گرمسیری معرفی کرده‌اند، ولی می‌توان با اندکی مراقبت و زحمت، این گیاه را در اوایل فصل بهار، پاییز و زمستان به‌عنوان گیاهی تزئینی درون خانه نگهداری کرد. همچنین در اواخر فصل بهار و فصل تابستان نیز شرایط آب و هوایی مساعدی جهت پرورش این گیاه زیبا در خارج از خانه وجود خواهد داشت.

مواد مغذی در هر ۱۰۰ گرم آناناس

آناناس نیز مانند تمامی میوه‌های موجود در طبیعت، سرشار از مواد مغذی مورد نیاز بدن است که مصرف آن به‌عنوان ماده‌ای مناسب جهت سلامتی بدن، بارها توسط کارشناسان تغذیه و سلامتی توصیه شده است. در این میوه‌ی گرمسیری می‌توان مقدار ۵۰ کیلوکالری، ۰/۵۴ گرم پروتئین، ۱/۱۴ گرم فیبر، ۰/۱۲ گرم چربی، ۰/۰۷۹ میلی‌گرم ویتامین ب۱ (تیامین)، ۰/۰۳۲ میلی‌گرم ویتامین ب۲ (ریبوفلاوین)، ۰/۵ میلی‌گرم ویتامین ب۳ (نیاسین)، ۰/۲۱۳ میلی‌گرم ویتامین ب۵ (پانتوتنیک اسید)، ۰/۱۱۲ میلی‌گرم ویتامین ب۶، ۱۸ میکروگرم ویتامین ب۹ (اسید فولیک)، ۴۷/۸ میلی‌گرم ویتامین ث، ۱۳ میلی‌گرم کلسیم، ۰/۲۹ میلی‌گرم آهن، ۰/۱۲ میلی‌گرم روی، ۱۰۹ میلی‌گرم پتاسیم، ۸ میلی‌گرم فسفر، ۰/۹۲۷ میلی‌گرم منگنز، ۱ میلی‌گرم سدیم و ۱۲ میلی‌گرم منیزیم یافت.

آناناس میوه‌ای تاثیرگذار در جلوگیری از بروز سرطان

طی تحقیقات انجام شده، مقدار قابل توجهی از انواع آنتی‌اکسیدان از جمله ویتامین ث در این میوه‌ وجود دارد که آن را در گروه میوه‌های ارزشمند و مغذی قرار داده است. پزشکان و متخصصان تغذیه و سلامتی معتقدند وظیفه‌ی آنتی‌اکسیدان‌ها از بین بردن و تخریب رادیکال‌های آزاد بدن است که از مهم‌ترین دلایل جلوگیری از بروز سرطان به شمار می‌رود. متاسفانه رادیکال‌های آزاد در حال فعالیت و حمله‌ی پی‌در‌پی به سلول‌ها و بافت سلولی بدن انسان‌ها بوده و تلاش می‌کنند علاوه بر از بین بردن و آسیب رساندن به این بخش از بدن، به DNA نیز صدمه وارد می‌کند و با تخریب آن، وارد سلول خواهد شد. در واقع با بروز این فاجعه، انواع سرطان در بدن انسان‌ها رخ داده و اتفاقات تلخ و ناگواری را برای ایشان رقم می‌زند. اما خوشبختانه با مصرف آنتی‌اکسیدان‌ها، می‌توان از به وجود آمدن این اتفاقات جلوگیری و سلامت بدن را در برابر سرطان‌ها تضمین کرد. جالب است بدانید بسیاری از دانشمندان نیز بر این باورند انسان‌ها با مصرف آناناس که حاوی آنزیم بروملین است، نوعی مکمل قوی و ارزشمند را برای مبارزه با بیماری سرطان دریافت خواهند کرد. بروملین ماده‌ای است بسیار مهم و حیاتی که از رشد و گسترش تومورهای سرطانی ممانعت کرده و با آن‌ها مقابله می‌کند. در واقع با مصرف آناناس سلول‌های سرطانی شناسایی شده و با قوی کردن سیستم ایمنی بدن، به از بین بردن این بیماری خطرناک می‌شتابد. به همین دلیل بسیاری از پزشکان و کارشناسان غذایی، مصرف آناناس را به دلیل آنتی‌اکسیدان‌های مفید بدن، لازم و ضروری می‌دانند.

درمان سینوزیت و برونشیت با خوردن آناناس

آناناس حاوی مقدار مناسبی از بروملین است که ماده‌ای مفید و تاثیرگذار در از بین بردن یا دفع ترشحات بینی، برونشیت یا سینوزیت خواهد بود. افرادی که به مدت زمان حدود یک هفته بروملین را مصرف کرده‌اند، تقریبا ۸۰ درصد بیش از سایرین، قادر به مقابله با التهابات مجاری تنفسی بوده و این بیماری زودتر از بدن آن‌ها خارج شده است.

مصرف آناناس، راهکاری مفید در رفع سلولیت

برخی از افراد با مشکل محبوس شدن آب در بدن خود مواجه می‌شوند. این مشکل که منجر به تجمع چربی در بخشی از بدن به صورت موضعی می‌شود در اصطلاح پزشکی سلولیت می‌نامند. بیماری که به صورت توده‌هایی متشکل از چربی در قسمت‌هایی از بدن (به‌ویژه بانوان)، از جمله ران، قسمت‌های تحتانی بدن و باسن ظاهر خواهد شد. برای جلوگیری از ایجاد این بیماری یا در صورت ابتلا، جهت درمان آن، کافی است از موادی استفاده کرد که حاوی میزان قابل توجهی ترکیبات فیبردار، فیتوکمیکال‌ها و مواد معدنی باشد. به گونه‌ای که در برطرف کردن سموم ایجاد شده در بدن کمک کرده و باعث از بین رفتن یا کم شدن چربی‌های ایجاد شده در نقاط مختلف بدن شود. آناناس سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های ارزشمند برای حفظ سلامتی بدن است. ماده‌ای ضروری همانند پاک‌کننده‌ای قوی به از بین بردن توکسین‌ها (سموم ایجاد شده در بدن) پرداخته و به دلیل خواص ادرارآوری از جمع شدن مایعات در بدن جلوگیری می‌کنند. این عمل باعث حفظ سلامتی بدن شده و با سرعت بخشیدن به ترمیم و بازسازی بافت‌های آسیب‌ دیده‌ی بدن، بروز سلولیت را کاهش می‌دهد. بافت‌هایی که می‌توان آن‌‌ها را اصلی‌ترین منشا ایجاد پوست‌های تسخیر شده توسط توده‌های چربی نامید. برخی متخصصان تغذیه توصیه می‌‌کنند با ترکیب زنجبیل و آب آناناس، نوشیدنی مقوی و نوعی تصفیه کننده‌ی بدن را تهیه کرده و با مصرف آن، از حبس شدن مایعات و از بین بردن و دفع سموم از بدن ممانعت کرده و باعث بهتر شدن جریان خون در بدن شود.

درمان التهاب مفاصل با کمک آناناس

از مهم‌ترین ویژگی‌های غذایی آناناس، آنزیم بروملین است که به میزان بسیار زیادی در این میوه یافت می‌شود. این آنزیم نوعی ضد التهاب بوده و از ایجاد التهابات بدن می‌کاهد. به گونه‌ای که با مصرف آناناس می‌توان در مبارزه یا پیشگیری از بروز آسیب‌دیدگی‌های بدون به‌ویژه ورم مفاصل، گام مفیدی برداشت. مصرف این میوه مخصوصا آب آن نوعی نوشیدنی طبیعی و بسیار مقوی است، برای افراد مبتلا به ورم مفاصل همانند دارویی ضد التهاب بوده و خوشبختانه با نوشیدن آن، با عوارض احتمالی داروهای ضد التهاب شیمیایی مواجه نخواهند شد. طبق توصیه‌ی کارشناسان تغذیه و سلامتی مبتلایان به این بیماری بهتر است زمانی که ناشتا هستند، از این میوه‌ی شگفت‌انگیز استفاده کنند تا خاصیت آنزیم بروملین چند برابر شده و تاثیر بهتری را در برطرف شدن ورم پاها و محبوس شدن آب بدن خود، ایجاد کنند.

خواص آناناس در بهبود زخم‌های ایجاد شده‌ و صدمات ناشی از جراحی

همانگونه که پیش‌تر نیز بیان شد، آناناس حاوی آنزیم شگفت‌انگیزی به نام بروملین است که اثرات حیرت‌انگیزی در حفظ سلامت بدن ایجاد می‌کند. این آنزیم به گونه‌ای ناباورانه اقدام به سرعت بخشیدن به بهبودی و بازسازی سلول‌های صدمه دیده‌ی بدن کرده و زخم‌ها و جراحات وارده به بافت‌های بدن را ترمیم می‌کند. محققان بر این باورند از ویژگی‌های منحصربه‌فرد بروملین، افزایش جریان خون در قسمت آسیب‌دیده است که نقش بسزایی در سرعت بهبود منطقه‌ی صدمه دیده ایفا خواهد کرد. همچنین این آنزیم از جمع شدن خون در بخش‌هایی از بدن که دچار سیاهی و کبودی شده‌ است، ممانعت می‌کند. به همین دلیل، پزشکان مصرف آناناس پس از عمل‌های جراحی را توصیه می‌کنند.

آناناس، مفید در بهبود جریان خون

یکی دیگر از خواص فوق‌العاده‌ی آناناس، خاصیت ادرارآوری است. خاصیتی مفید برای جلوگیری از تجمع آب و مواد اضافی در بدن که باعث دفع مواد زیان‌آور از بدن خواهد شد. همچنین این میوه در تصفیه‌ی خون نقش بسزایی ایفا کرده که همین امر به بهبود جریان خون در رگ‌ها و سایر اندام‌های بدن کمک بسزایی خواهد کرد. جلوگیری از انعقاد خون از دیگر فواید مصرف آناناس به شمار می‌رود که استفاده از آن برای افرادی که با مشکل انعقاد خون دست و پنجه نرم می‌کنند، بسیار مناسب و مفید است. البته بهتر است این میوه‌ی لذیذ را پس از آب‌گیری با زنجبیل مخلوط کرده تا به نتیجه بهتری برسید.

آنانس برای افراد مبتلا به سنگ کلیه

خاصیت ادرارآوری آناناس به پاکسازی کلیه‌ها و دفع سنگ‌ کلیه کمک می‌کند؛ بنابراین در طب سنتی و مدرن، بسیاری از پزشکان و متخصصان تغذیه و سلامتی، استفاده از آناناس را برای جلوگیری یا درمان سنگ کلیه و از بین بردن ضایعات بدن پیشنهاد می‌کنند.

حفظ سلامت قلب با مصرف آناناس

از مهم‌ترین دلایل ایجاد لخته‌های خونی در بدن انسان، پروتئینی ارگانیک به نام فابرین است. این پروتئین از گردش خون جلوگیری کرده و باعث ایجاد لخته‌های خطرناک خونی و در نتیجه انعقاد خون خواهد شد. خوشبختانه دانشمندان و محققان حوزه‌ی سلامتی با پژوهش‌های انجام شده بر انواع میوه‌ها دریافتند آنزیم بروملین، به طور باورنکردنی و شگفت‌انگیزی این پروتئین خطرناک را در خود حل کرده و باعث روان شدن جریان خون می‌شود. با تحقق این عمل، خون‌رسانی به تمامی بخش‌های بدن به خوبی انجام شده و در نهایت، فعالیت قلب به طرز فوق‌العاده‌ای صورت می‌پذیرد. با کنترل فعالیت قلب، رگ‌های خونی باز شده و از ایجاد و لخته‌های خونی پیشگیری خواهد شد. برخی از پزشکان و دانشمندان این عملکرد مفید و ارزشمند مصرف آناناس را با آسپرین مقایسه می‌کنند. دارویی که معمولا در سنین بالا به افراد برای پیشگیری از لخته شدن خون و بروز سکته‌های قلبی و مغزی توصیه می‌شود.

آناناس راه‌حلی برای در امان بودن از فشار خون بالا

در میوه‌ی آناناس مواد مغذی ارزشمندی مانند پتاسیم به وفور یافت می‌شود که مصرف آن‌ها برای حفظ سلامت بدن بسیار مفید و فوق‌العاده بیان شده است. پتاسیم از بالا رفتن فشار خون جلوگیری کرده و به کنترل آن کمک خواهد کرد. افرادی که هر روز آناناس مصرف می‌کنند تا ۲۰ درصد کم‌تر از سایرین دچار ابتلا به فشار خون خواهند شد.

آناناس؛ میوه ای اعجاب انگیز در ترمیم زخم ها


پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب