ناصر خسرو قبادیانی | حکیم و جهانگرد ایرانی

ناصر خسرو قبادیانی از برترین شاعران و نویسندگان پارسی گوی ایرانی است که بر اغلب علوم زمانش از جمله فلسفه و کلام، طب، ستاره شناسی و موسیقی تسلط داشته است

ناصر خسرو قبادیانی | حکیم و جهانگرد ایرانی

دلیل شهرت

ناصر خسرو قبادیانی از برترین شاعران و نویسندگان پارسی گوی ایرانی است که بر اغلب علوم زمانش از جمله فلسفه و کلام، طب، ستاره شناسی و موسیقی تسلط داشته است ، او از معدود شاعران ایرانی است که قرآن را حفظ بوده است.

این شاعر و نویسنده ی والامقام جهانگرد هم بوده است و سفرنامه ای که گزارشی از یک سفر هفت ساله است را در کارنامه ی خود دارد ، او سفرش را از مرو آغاز کرد شهرهای قزوین، سمنان، ری، قوهه، بسطام، دامغان، جوین، نیشابور، سرخس ، مکه، مدینه و … را از نزدیک دید و میان اهالی آن ها زندگی کرد.

ناصر خسرو قبادیانی | حکیم و جهانگرد ایرانیتولد ناصر خسرو

ابومعین ناصر بن خسرو بن حارث قبادیانی بلخی سال ۳۸۲ هجری قمری ( در برخی منابع سال ۳۹۴ هجری ذکر شده است ) در روستای قبادیان دیده به جهان گشود، با این حال او خودش در بیتی به سال تولدش چنین اشاره نموده است.

بگذشت ز هجرت پس سیصد نود و چار               بنهاد مرا مادر بر مرکز اغبر


زندگی

ناصر خسرو از کودکی شروع به آموختن علوم مختلف به زبان فارسی و عربی کرد، زندگی او مصادف شد با زمان حاکمیت سلطان محمود غزنوی که جامعه با مشکلات زیادی از جمله خشکسالی و جنگ های متعدد روبه رو بودند با این حال ناصر خسرو به کسب علوم گوناگون نزد حکیمان بزرگ ادامه داد و حافظ قرآن هم شد، او موفق شد به دربار عزنویان و سلجوقیان راه پیدا کند و از راه شعر سرایی برای پادشاهان درآمد کسب کند اما او ناگهان بعد از چهل سال زندگی تصمیم گرفت شغلش را رها کند و به تبلیغ فرقه ی اسماعیلیه بپردازد ، همین موضوع سبب شد پادشاهان سلجوقی قصد کشتن او را کنند، به همین دلیل او مجبور شد فرار کند و زندگی پر ماجرا تری را آغاز کند.

از او کتاب های بسیاری باقی مانده است از جمله خان اخوان، زادالمسافرین، سفرنامه ، روشنایی نامه و…مرگ ناصر خسرو

ناصر خسرو در نهایت سال ۴۸۱ هجری در یمگان بدخشان که اکنون جزو افغانستان می باشد درگذشت و هم اکنون هم مقبره ی او در همین مکان پا برجاست.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب