رصد فروپاشی اتمسفر قمر یخ زده مشتری برای اولین بار در جهان

ایرنا نوشت: محققان موسسه تحقیقاتی ساوت وست ایالت کلرادو آمریکا با استفاده از تلسکوپ 'جِمِنای' در هاوایی، برای اولین بار توانستند فروپاشی اتمسفر قمر یخ زده مشتری را که با نام آیو' Io 'شناخته می‌شود...

رصد فروپاشی اتمسفر قمر یخ زده مشتری برای اولین بار در جهان

 ایرنا نوشت: محققان موسسه تحقیقاتی ساوت وست ایالت کلرادو آمریکا با استفاده از تلسکوپ 'جِمِنای' در هاوایی، برای اولین بار توانستند فروپاشی اتمسفر قمر یخ زده مشتری را که با نام آیو' Io 'شناخته می شود، به طور مستقیم مشاهده کنند.

محققان از مدتی قبل مشکوک بودند که وقتی مشتری مانع تابش نور خورشید به این قمر می شود، احتمالا تغییرات محسوسی در اتمسفر آن روی می دهد، اما تا کنون امکان مشاهده این فرآیند میسر نبوده است. 
قمر Io مکانی کاملا تاریک با اتمسفر سمی است و فعال ترین نمونه های آتشفشان های موجود در منظومه شمسی را در خود جای داده است.آیو کمی به لحاظ اندازه کمی بزرگتر از ماه است و 400 آتشفشان فعال دارد.

رصد فروپاشی اتمسفر قمر یخ زده مشتری برای اولین بار در جهان


بر اساس این تحقیقات، مشتری هر روز به مدت 2 ساعت مانع رسیدن نور خورشید به قمر Io می شود و آن را در سایه قرار می دهد. در نتیجه این پدیده، دمای قمر Io به سرعت تا 168- درجه سانتی گراد کاهش می یابد و اتمسفر آن که مملو از دی اکسید گوگرد است، به سرعت یخ زده و روی سطح قمر می ریزد. 
پس از خروج قمر از سایه، تابش نور خورشید موجب افزایش دمای سطحی آن تا 148- درجه سانتیگراد شده و دی اکسید گوگرد به صورت بخار، مجددا به اتمسفر باز می گردد.
این چرخه هرروز در قمر Io تکرار می شود و از آنجا که هر روز مشتری حدود 1.7 یک روز زمین است، می توان گفت اتمسفر قمر Io دائما در حال فروپاشی و شکل گیری است. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Geophysical Research منتشر شده است.


پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب