پتانسیل ژنتیکی تولید سوخت‌ها و حلالهای زیستی شناسایی شد

محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران موفق شدند برای اولین بار پتانسیل ژنتیکی منحصر بفرد تولید سوختها و حلالهای زیستی تحت شرایط هوازی را از یک باکتری نمک دوست بومی ایران شناسایی کنند.

پتانسیل ژنتیکی تولید سوخت‌ها و حلالهای زیستی شناسایی شد

محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران موفق شدند برای اولین بار پتانسیل ژنتیکی منحصر بفرد تولید سوختها و حلالهای زیستی تحت شرایط هوازی را از یک باکتری نمک دوست بومی ایران شناسایی کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی گفت: در عصر حاضر و با اوج گرفتن بحران های زیست محیطی مانند گرمایش زمین عوامل موثر بر این پدیده همچون افزایش گازهای گلخانه ای مورد توجه جهانی قرار گرفته و اجماع جهانی برای مقابله با این عوامل مخرب زیست محیطی و کاهش تبعات آنها در حال شکل گیری است.

وی افزود: در این رابطه، آلودگی هوای ناشی از مصرف سوخت های فسیلی دارای سهم عمده ای از افزایش گازهای گلخانه ای هستند در نتیجه در برنامه ریزی های بین المللی رویکرد بهره گیری از سوخت های پاک و جایگزین بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

شاهزاده فاضلی اظهار داشت: در کنار انرژی های نو همچون انرژی خورشیدی، بادی و اتمی استفاده از ظرفیت عظیم سوخت های زیستی که از گیاهان و همچنین میکروارگانیسم ها تولید می‌شود از لحاظ اقتصادی بسیار توجیه پذیر بوده و به عنوان یک انرژی پاک حائز اهمیت است.

وی افزود: در حال حاضر دستیابی به منابع جدید سوخت های زیستی اعم از جامد، مایع و یا حتی گاز بخش مهمی از اهداف تحقیقاتی دانشمندان این حوزه را در بر می گیرد. در شناسایی منابع جدید همچنین راندمان و کارایی بالاتر و نیز کاهش هزینه فرایند تولید یکی از فاکتورهای مهم و تاثیر گذار هستند.

فاضلی خاطر نشان کرد: مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در راستای انجام رسالت ذاتی خود در شناسایی و حفظ و بهره برداری از ذخایر ژنتیکی کشور و در تداوم موفقیت های چشمگیر خود، با انجام یک برنامه ریزی بلند مدت به ایجاد زنجیره تحقیقاتی و پژوهشی از شناسایی نمونه های زیستی بومی ایران تا بهره برداری از آنها همت گمارده است.

وی با اشاره به یکی از این تحقیقات گفت: پروژه ای تحت عنوان شناسایی ظرفیت ژنتیکی تولید هوازی اتانول ، بوتانول و استون از باکتری Nesterenkonia sp. strain F که تولید آنها در سطح آزمایشگاهی نیز به اثبات رسیده توسط محققان این مرکز انجام گرفته است.

فاضلی افزود: باکتری Nesterenkonia sp. strain F ، یک باکتری شورپسند جداسازی شده از دریاچه نمک آران و بیدگل بوده که در مرحله اول توسط بانک میکروارگانیسم مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران شناسایی و با شماره دسترسی IBRC-M ۱۰۲۲۳  ذخیره شده است.

 به گفته وی، این باکتری، برای نتایج حاصله از بعضی از تست های آزمایشگاهی، جهت تولید آنزیم آمیلاز مورد توجه قرار گرفت و ژنوم آن به عنوان اولین پروژه توالی یابی ژنوم کامل باکتری بومی ایرانی مورد توالی یابی و شناسایی ژنتیکی شد و در پایگاه اطلاعات ژنتیکی NCBI به نام ایران به ثبت رسید .

وی ادامه داد: در نهایت و بعد از صرف  کار تخصصی طولانی مدت ، محققان بانک مولکولی مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران موفق به شناسایی ظرفیت ژنتیکی و  مسیر بیوشمیایی تولید اتانول ، بوتانول و استون به عنوان سوخت ها و حلالهای زیستی از این باکتری شدند که این یافته در همکاری علمی با دپارتمان مهندسی شیمی دانشگاه اصفهان مورد بررسی دقیق آزمایشگاهی قرار گرفت.

وی افزود: همچنین قابلیت تولید هوازی این محصولات که در نوع خود می تواند انقلابی در این زمینه باشد مورد تایید قرار گرفت.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب