رشد مغزی بهتر نوزاد نارس با شیر مادر

نتایج یک مطالعه جدید تایید می‌کند نوزادانی که زودتر از موقع به دنیا می‌آیند، در طول یک ماه اول زندگی خود هر چه بیشتر با شیر مادر تغذیه شوند، از رشد مغزی بهتر و بهره هوشی بیشتر برخوردار می‌شوند.

رشد مغزی بهتر نوزاد نارس با شیر مادربه گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی ساینس دیلی، محققان آمریکایی می گویند، داده های این مطالعه توصیه های موجود را مبنی بر استفاده از شیر مادر برای تغذیه نوزادان نارس در طول بستری بودن در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان، تایید می کند.

'مندی بران بلفورت' محقق و پزشک بخش نوزادان و زنان در بیمارستان بریگهام، با اشاره به نتایج تحقیق تصریح کرد که بر این اساس ضرورت دارد بیمارستان ها، کارفرمایان و دوستان و اعضای خانواده مادران شیرده در دوره هایی که مادران تحت استرس قرار دارند ، حمایت ها و پشیبانی های لازم را به آنها ارائه دهند.

محققان در این مطالعه وضعیت نوزدانی را که قبل از هفته سی ام بارداری به دنیا آمده بودند و از سال 2001 تا 2003 در مطالعات کوهورت Victorian Infant Brain وارد شده بودند، بررسی کردند.

در این بررسی، شمار روزهایی که این نوزدان بیش از 50 درصد تغذیه خود را از بدو تولد خود تا بیست و هشت روزگی، از شیر مادر استفاده کرده بودند، مشخص کردند.

محققان همچنین داده های مرتبط با حجم های منطقه ای مغز را که توسط تصویربرداری ام.آر.آی در هر سن دوره ای نوزادی و در هفت سالگی اندازه گیری شده بود، بررسی کردند.

محققان مهارت های شناختی ( بهره هوشی، ریاضیات، توجه، حافظه کاری، زبان و ادراک بصری ) و آزمون حرکتی این نوزدان را نیز در هفت سالگی بررسی کردند.

یافته ها نشان دادند که در میان تمامی نوزدان، کودکانی که پس از تولد و در طول بستری بودن در بخش مراقبت های ویژه نوزادان در بیمارستان، روزهای بیشتری را عمدتا از شیر مادر تغذیه کرده بودند، از حجم ماده خاکستری بیشتری در مغز خود برخوردار بودند. ماده خاکستری یک بخش مهم برای پردازش و انتقال سیگنال های عصبی به سایر بخش های مغز است.

این یافته ها همچنین نشان دادند که این کودکان در آزمون های بهره هوشی، ریاضیات، حافظه کاری و عملکرد حرکتی بهتر بودند.

در مجموع، تغذیه بیشتر با شیر مادر با نتایج بهتری از جمله حجم بزرگتر منطقه ای مغز و عواقب شناختی بهتر در هفت سالگی ارتباط داشت.

محققان افزودند: در عین حال ذکر این نکته حائز اهمیت است که شر مادر تنها یکی از عوامل تاثیرگذار بر تکامل نوزاد است.

آنها خاطرنشان کردند که مطالعات آینده با استفاده از فناوری های ام.آر.آی می تواند اطلاعات بیشتری را در مورد روش های خاصی که در آنها تغذیه با شیر مادر، ساختار و عملکرد مغز را تحت تاثیر قرار می دهد، ارائه دهد.

یافته های این مطالعه در مجله Pediatrics منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
همایش جمع بندی عربی بخش اول
چهارم دبیرستان     دبیر : فرزاد قنبری