زوال عقل: آیا داروی جدید یک موفقیت بزرگ است؟

نتایج یک مطالعه از اثربخشی یک داروی جدید در کاهش روند پیشرفت بیماری آلزایمر حکایت دارد، اما این تاثیر تنها در برخی موارد مشاهده شده است.

زوال عقل: آیا داروی جدید یک موفقیت بزرگ است؟به گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی ویک، برخی دانشمندان نتایج این مطالعه را دستاوردی مهم در زمینه ای توصیف کردند که در طول چند دهه گذشته پیشرفت چندانی در آن صورت نگرفته است، اما گروه دیگری از کارشناسان و محققان در این زمینه به شدت مردد هستند.

**این دارو چیست و چگونه عمل می کند؟

داروی LMTX به شکل قرص است و به صورت روزی دو بار مصرف می شود. محققان دانشگاه مک گیل در یک آزمایش از این دارو برای درمان 891 بیمار مبتلا به آلزایمر خفیف تا متوسط برای مدت 18 ماه استفاده کردند و نتایج این مطالعه را که توقف روند زوال عقلی در شرکت کنندگان در آزمایش بود، در یک کنفرانس در تورنتوی کانادا ارائه کردند.

براساس گزارش مجله نیوساینتیست، این اولین باری است که در یک آزمایش بزرگ دارویی به جای بتا آمیلوئید - یک نوع متفاوت پروتیین که در حین تجمع در مغز، پلاک ها را می سازد-، دولایه تاو -توده های غیر طبیعی پروتئین که عملکرد مغز را مختل می کند-، هدف قرار گرفت.

موفقیت آزمایش LMTX نشان داد که دولایه های تاو احتمالا علت اصلی علائم آلزایمر است.

**میزان موفقیت این دارو چقدر است؟

سازندگان این دارو نتایج این مطالعه را بی سابقه توصیف می کنند و با استناد به آن می گویند که دارو پیشرفت بیماری را تا حدود 80 درصد کند می کند و گرچه هنوز به آزمایش های بیشتری نیاز است، اما LMTX به مردم کمک می کند تا به زندگی روزمره خود بازگردند.

از سوی دیگر، انجمن آلزایمر آمریکا این کشف را به عنوان یک 'حادثه بزرگ' در تاریخ تحقیقات زوال عقل توصیف کرده، اما دکتر رینولدز از مرکز تحقیقات آلزایمر انگلیس بی تاثیر بودن کلی داروی یاد شده در تمامی موارد را همچون سایر داروها محتمل دانسته است.

وی افزود: داده ها نشان می دهند که این دارو روند بیماری آلزایمر را کاهش می دهد اما نکته مهم این است که مقدار این کاهش اندک است؛ علاوه بر این، با وجود نویدبخش بودن این دستاورد پژوهشی، اما هنوز به داده های بیشتری نیاز است و باید مطالعه ای تنها به صورت درمان تک دارویی (تنها با این دارو) انجام دهیم و در ضمن حتی به اثبات کارایی این دارو، سال ها وقت لازم است تا بتوان آن را برای بیماران تجویز کرد.

دکتر راشل دودی، مدیر مرکز بیماری آلزایمر و اختلالات حافظه در کالج پزشکی بیلور در تگزاس نیز اطلاع رسانی عمومی زودهنگام درباره اثربخشی این دارو را غیرمنطقی دانست.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب