نمایشگری که با قیچی بریده می‌شود!

محققان ژاپنی یک نمایشگر پلیمری منعطف هیبریدی فلزی/اورگانیک ساخته‌اند که می‌توان آن را براحتی برش زد.

نمایشگری که با قیچی بریده می‌شود!

به گزارش ایسنا به نقل از مجله ساینس، فناوری محققان موسسه ملی مواد ژاپن تنها به چند ثانیه اعمال نیرو برای سازگار شدن با شکل جدید خود نیاز دارد و حتی آخرین اطلاعاتی که پیش از خاموش شدن، روی آن ثبت شده، حفظ می‌کند.

نمایشگرهای رایج امروزی نمی‌توانند به شکل خاصی بریده شوند زیرا محتویات نمایشگرهای ال‌.سی‌.دی و اُ.ای‌.ال باید مهروموم شده باقی بمانند. نمایشگرهای اُ.ای‌.ال به اکسیژن، آب و بسیاری از ناخالصی‌های دیگر حساس هستند و نمایشگرهای ال‌.سی‌.دی نیز در داخل خود یک مایع دارند. از سوی دیگر، این نمایشگرها به عرضه مداوم نیرو برای کار نیاز دارند از این رو باید به یک منبع برق متصل بمانند. این محدودیت، تولید نمایشگرهای قابل برش را با استفاده از فناوری‌های رایج چالش‌برانگیز کرده بود.

دستاورد جدید با استفاده از یک پلیمر هیبریدی با خصوصیات الکتروکرومی ممکن شد. زمانی که این نوع پلیمر روی یک ماده منعطف افشانده می‌شود، به شکل یک لایه‌ از پوشش در می‌آید که در برابر اکسیژن و رطوبت مقاوم است.

طرح کنونی تنها در یک رنگ به نمایش درمی‌آید و از محیط نمایشی محدودی برخوردار است، اما حتی الان نیز می‌توان اهداف عملی آن را دید. می‌توان از این نمایشگرها روی پوشاک استفاده کرد یا لوازم پوشیدنی هوشمندی ساخت که دقیقا به اندازه مچ دست کاربر هستند.

محققان همچنین آینده‌ای را تصور کرده‌اند که بتوان رنگ داخل خودروها، عینک‌های دودی و پنچره‌ها را با نمایشگرهای قابل نصب در همه جا تغییر داد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب