استرالیا جابجا می‌شود!

همشهری آنلاین نوشت: کشور استرالیا با هدف برطرف ساختن فاصله میان مختصات محلی و مختصات موجود در سیستم جهانی موقعیت‌یابی ماهواره‌ای یا GNSS قصد دارد طول و عرض جغرافیایی خود را تغییر دهد.

استرالیا جابجا می‌شود!

همشهری آنلاین نوشت: کشور استرالیا با هدف برطرف ساختن فاصله میان مختصات محلی و مختصات موجود در سیستم جهانی موقعیت‌یابی ماهواره‌ای یا GNSS قصد دارد طول و عرض جغرافیایی خود را تغییر دهد.

مختصات محلی استرالیا که برای ایجاد نقشه‌ها و انجام محاسبات مورد استفاده قرار می‌گیرند و مختصات جهانی آن یک متر با یکدیگر اختلاف دارند.

نهاد مسئول انجام این تغییر می‌گوید تغییر مختصات می‌تواند به بهبود عملکرد خودروهای بدون راننده که برای موقعیت‌یابی به داده‌های دقیقی نیاز دارند کمک خواهد کرد.

استرالیا به صورت طبیعی و به دلیل فعالیت‌های تکتونیکی سالانه 7 سانتیمتر به سمت شمال حرکت می‌کند. سیستم‌های مدرن ماهواره‌ای داده‌های مکان‌یابی را براساس خطوط جهانی طول و عرض جغرافیایی تعیین می‌کنند که حرکتی ندارند،‌حتی اگر قاره‌های روی زمین جا‌به‌جا شوند.

با این‌همه بسیاری از کشورها نقشه‌های خود را براساس خطوط طول و عرض جغرافیایی محلی ترسیم می‌کنند. به گفته دان جاکسا از مرکز زمین‌شناسی استرالیا، اگر خطوط ثابت باشند می‌توان نشانه‌ای روی زمین ترسیم کرد و مختصات آن را محاسبه کرد و همواره از همان عدد ثابت استفاده کرد. این شیوه کلاسیک محاسبه مختصات یک مکان است. اما صفحات تکتونیکی زمین حرکت می‌کنند و باعث می‌شوند در طول زمان مختصات محلی از مختصات جهانی فاصله بگیرند.

به گفته جاکسا اگر قرار باشد استفاده از خودروهای بدون راننده رواج پیدا کند،‌ وجود داده‌های دقیق مکانی و مختصات دقیق حیاتی خواهد بود. مختصات زمین‌محوری استرالیا، سیستم مختصات‌یابی محلی استرالیا،‌آخرین بار در سال 1994 به‌روز‌رسانی شد و از آن زمان تا به امروز استرالیا درحدود 1.5 متر به سمت شمال حرکت کرده‌است.

از این رو مختصات محلی این کشور از اول ژانویه 2017 1.8 متر به سمت شمال تغییر خواهد‌کرد و با این تغییر مختصات محلی و جهانی استرالیا در سال 2020 یکسان خواهند شد. در همین دوران سیستم جدیدی که می‌تواند تغییران مختصات را در طول زمان محاسبه کرده و در داده‌های خود اعمال کند، ساخه شده و مورد استفاده قرار خواهد‌گرفت.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
همایش جمع بندی عربی بخش اول
چهارم دبیرستان     دبیر : فرزاد قنبری