پروژه بررسی خواص ضدسرطانی از جلبک‌های دریایی

بیش از دو هزار سال است که از جلبک‌های دریایی به‌عنوان غذای جانبی بشر و همچنین در پزشکی، استفاده می‌شود.

پروژه بررسی خواص ضدسرطانی از جلبک‌های دریایی

دکتر سعید تمدنی مجری پروژه بررسی خواص ضدسرطانی ترکیبات پلی‌ساکاریدی از ماکروجلبکهای قهوه‌ای خلیج فارس، در گفت وگو با خبرنگار ایسنا منطقه خلیج فارس، گفت: اقیانوس‌ها چشم انداز عظیمی از مواد، داروها و غذاهای جدید را بر روی ما می‌گشایند و در عرصه‌های پزشکی، کشاورزی، علم مواد، شیمی فرآورده‌های طبیعی و پالایش زیستی کاربردهای بسیاری دارد.

وی اضافه کرد: یکی از منابع تقریبا اتمام ناپذیر برای تهیه گیاهان دارویی، دریاها و اقیانوس‌ها هستند و در میان داروهای گیاهی، ماکرو جلبکهای به دست آمده از این آب‌ها از اهمیت بسزایی در صنعت داروسازی برخوردار است.

این متخصص بیوتکنولوژی آبزیان، با بیان اینکه حدود 153 گونه جلبک دریایی در استان هرمزگان و جزایر شناسایی شده‌اند، افزود: ماکروجلبک‌های قهوه‌ای شناسایی شده در آب‌های خلیج‌فارس و دریای عمان منطقه به 44 گونه می‌رسد.

وی با بیان اینکه جلبک دریایی قهوه‌ای حاوی عناصری است که اگر به درستی مورد استفاده قرار گیرد، می‌تواند از نظر پزشکی مفید باشد، اظهار کرد: جلبک دریایی قهوه‌ای حاوی یک عنصر به نام "fucoidan " است که تاثیر آن بر ابتلا به سرطان و عفونت تست شده و فوکوئیدان در از بین بردن و یا کاهش گسترش سرطان روده بزرگ و پستان نشان داده شده است. سایر آزمایشات نشان می‌دهد که جلبک دریایی قهوه‌ای پتانسیل بسیار زیادی در پیشگیری از سرطان دارد.

وی سرطان را دومین عامل مرگ و میر در جهان دانست که به علت تغییر سبک زندگی، مواد غذایی و گرمایش جهانی به شدت رو به افزایش است و افزود: انواع سرطان به علت شیوع زیاد، عوارض وسیع، مرگ و میر بسیار، کانون توجه اکثر برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌های بهداشتی قرار گرفته‌اند و داروهای ضدسرطان ایده‌آل داروهایی هستند که بر سلول‌های تومور تاثیر زیادی داشته اما متاسفانه بیشتر داروهای سنتتیک که جهت درمان سرطان کاربرد دارند علاوه بر ایجاد مقاومت در بیمار، اثرات تخریبی شدید بر سلول‌های نرمال به جای می‌گذارند و سبب کندتر شدن روند بهبود بیماری می‌شوند.

رییس بخش بیوتکنولوژی پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس، درباره بررسی خواص ضدسرطانی ترکیبات پلی‌ساکاریدی گفت: با شناسایی گونه‌های مختلف آبزیان از جمله آبزیان خلیج فارس و تنگه هرمز که دارای فعالیت بالای ضدتوموری هستند، می‌توان به جنگ انواع مختلف سرطان رفت.

تمدنی افزود: این توانایی در استان وجود دارد که با شناسایی گونه‌های مختلف آبزیان از جمله گونه‌های گیاهی از آب‌های خلیج فارس و سواحل تنگه هرمز به دارویی دست یابیم که علاوه بر خاصیت ضد سرطانی هیچ گونه تاثیر منفی بر روی سیستم بدن نیز نداشته باشند.

وی به پروژه بررسی خواص ضدسرطانی ترکیبات پلی‌ساکاریدی از ماکرو جلبک‌های قهوه‌ای منطقه خلیج فارس اشاره و خاطرنشان کرد: این پروژه با هدف سنجش فعالیت ضدتوموری عصاره‌های مختلف استخراج شده از برخی گونه‌های ماکروجلبکی قهوه‌ای از سواحل خلیج فارس در مناطق قشم، هرمز، بندرعباس، بندر لنگه برای غلبه بر لاین‌های سلولی سرطانی انسانی (سرطان روده بزرگ، سینه، خون ) و شناسایی ترکیبات پلی ساکاریدی گونه‌های موثر و بهترین میزان مصرفی عصاره جلبکی که دارای بالاترین خاصیت ضدسرطانیست، طراحی شده است.

این متخصص بیوتکنولوژی آبزیان اضافه کرد: با وجود غنی بودن آب‌های خلیج فارس از منابع باارزش ماکروجلبکی به ویژه ماکروجلبک‌های قهوه‌ای و اهمیت ترکیبات پلی‌ساکاریدی در درمان و پیشگیری بیماری درحال گسترش سرطان اما متاسفانه تنها گونه‌های محدودی از جلبک‌های آبهای خلیج فارس در سواحل ایران از نظر خواص ضدسرطانی مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

وی شناسایی و کشف داروهای ضدسرطانی جدید که دارای کمترین اثر تخریبی بر سیستم ایمنی داشته باشند را از اهداف مهم در علم داروشناسی و درمان دانست و افزود: با توجه به ساختار شیمیایی مختلف ترکیبات در گونه‌ها و مناطق مختلف، تاثیرات بیولوژیکی ترکیبات بسیار بسته به گونه و منطقه‌ای دارد که از آن جدا می‌شوند، هر گونه در هر منطقه خاص دارای ترکیباتی با ساختار مختص به خود است که این مهم اهمیت شناسایی و بررسی ترکیبات در گونه‌های مختلف را برجسته می‌کند.

تمدنی اضافه کرد: در این پروژه با توجه به اهمیت درمان بیماری مهلک سرطان، وجود مقیاس وسیعی از ترکیبات متنوع در ماکروجلبک‌های قهوه‌ای نظیر گونه سارگاسوم و پادینا و نیز فراوانی و تنوع بالای گونه‌های ماکروجلبک قهوه‌ای در سواحل آب‌های خلیج‌فارس و دریای عمان در منطقه ایران، اقدام شناسایی گونه‌های ماکروجلبکی قهوه‌ای موثر بر لاین‌های سرطانی جهت انجام آزمایشات بالینی و کاربرد در ساخت داروهای با منشا گیاهی که دارای کمترین اثرات بر بیمار است پرداخته شده است.

این متخصص بیوتکنولوژی آبزیان در پایان خاطرنشان کرد: هم اینک فاز اولیه این پروژه با همکاری دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در بندرعباس آغاز شده و امید می‌رود با انجام این پروژه و استفاده از پتانسیل ارزشمند منابع ماکروجلبکی در آب‌های جنوبی کشور، گام مهم در جهت شناسایی ترکیبات طبیعی و در نهایت ساخت داروهای طبیعی به صورت صنعتی و معرفی به بازار داخلی و خارجی جهت درمان و پیشگیری بیماری در حال گسترش سرطان، برداریم.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب