معروف‌ترین مجسمه‌های دنیا

انسان همیشه به دنبال راهی است تا قدرت ، هنر و خلاقیت خود را به به رخ بکشد

معروف‌ترین مجسمه‌های دنیا

 انسان همیشه به دنبال راهی است تا قدرت ، هنر و خلاقیت خود را به به رخ بکشد ، گاهی با ساخت یک آسمان خراش ، گاهی با خلق یک تکنولوژی جدید و گاهی با ساخت یک تندیس این مهارت نهفته در وجودش را به معرض نمایش می گذارد.

در طول تاریخ هنرمندان زیادی آمدند و رفتند برخی از آن ها شاید نام و نشانی از خود باقی نگذاشته اند اما برخی دیگر با ساخت یادبودهایی مثل مجسمه هایی شگفت انگیز ، نامشان را برای همیشه جاودانه کردند .

در سراسر دنیا مجسمه هایی وجود دارند که هر کدام حرف های زیادی برای گفتن دارند ؛ برخی به نشان قدرت و برخی دیگر به عنوان یادبودی از جنگ متولد شدند.

همراهمان باشید تا با هم به جای جای دنیا سفر کنیم و با معروف ترین تندیس هایی که در دنیا وجود دارند آشنا شویم.

برخی از آن ها به نماد امروز آن کشور بدل شدند و برخی تاریخ را به نمایش می گذارند.

معروف‌ترین مجسمه‌های دنیا


1- تندیس مسیح | برزیل

یکی دیگر از مجسمه های زیبای دنیا تندیس مسیح منجی ( Christ the Redeemer ) نام دارد که در #ریو دوژانیرو برزیل واقع شده است.

این مجسمه ی زیبا و با شکوه ، بزرگ ترین اثری هنری است که در سبک دکو در دنیا قرار داد. همچنین لقب پنجمین مجسمه بزرگ مسیح در دنیا نیز از آن این تندیس زیبا است.

طرح کلی تندیس مسیح ،به گونه ای است که حضرت عیسی مسیح را در حالت ایستاده و در حالی که دستانش را باز کرده است ، نشان می دهد. این دستان و آغوش باز تندیس نشان از پذیرش همه ی انسان ها در آغوش حضرت عیسی مسیح است .

ارتفاع مجسمه آزادی بدون در نظر گرفتن پایه ی آن به ۳۰ متر می رسد و عرض دستانش در حدود ۲۸ متر است. 

این مجسمه در ارتفاع ۷۰۰ متری از کوه کورکووادو ( Corcovado ) ریودوژانیرو قرار گرفته و معروف ترین یادبود و سمبل ریودوژانیرو به حساب می آید به گونه ای که دنیا ریو را با مجسمه ی آزادی اش می شناسند.

ساخت این مجسمه به سال های  1926 تا ۱۹۳۱ برمی گردد.

طراحان این مجسمه پُل لاندوسکی ( Paul Landowski ) و هیترو دا سیلوا کوستا ( Heitor da Silva Costa )  بودند.

معروف‌ترین مجسمه‌های دنیا


2- مجسمه ابوالهول | مصر

یکی از تندیس های شگفت انگیز و با عظمت در دنیا که از روزگاران گذشته تا به امروز به یادگار مانده است.

مجسمه ی ابولهول که بزرگترین  مجسمه تک‌سنگی جهان به حساب می آید با نزدیک به ۷۴ متر طول و ۲۰ متر عرض و ۲۰٫۲۲ متر ارتفاع که در کنار اهرام مصر و در ساحل غربی رود نیل قرن ها است که آرام گرفته است

این مجسمه در واقع تصویری از یک موجود افسانه ای با نام Sphinx است ؛ غول افسانه‌های مصر باستان و اسطوره اودیپ که ترکیبی است از انسان و حیوان ؛ بدن شیر دارد و سر انسان که شبیه به سر یک زن است ، و مزین شده به بال های عقاب.

این تندیس باستانی سال ها زیر شن و ماسه ها پنهان بود تا اینکه سر و سینه ی آن سر از زمین بیرون آورد و باستان شناسان شروع به خارج کردن آن از زیر خروارها شن و ماسه کردند و در نهایت کاملا نمایان شد.


این مجسمه ی افسانه ای ، از دید مصر باستان ، مظهر آفتاب است و امروزه بزرگترین بنای تاریخی مصر به حساب می آید.

این مجسمه افسانه های زیادی دارد ؛ می گویند اسرار آن به هنرمندان و خالقین آن برمی‌گردد که متعهد به حفظ رمز و رازها واندیشه‌های فرهنگی و عرفانی آثار خود بوده‌اند. همچنین نمادی است از علم و دانایی و در عین حال هلاکت و نیستی. 


معروف‌ترین مجسمه‌های دنیا


3- مجسمه‌های موآیی | شیلی

موآیی ( Moai ) نام مجموعه مجسمه هایی تک سنگی است امروز در جزیره ایستر کشور شیلی قرار دارند و به یکی از شگفتی های دنیا بدل شده اند.

طبق مطالعات این مجموعه مجسمه ها بین سال های 1250 تا ۱۵۰۰ میلادی به دست مردمان راپا نویی ( Rapa Nui ) ساخته شده اند.

وجه مشترک این مجسمه ها ، سر بزرگ همه ی آن ها است. موایی ها ابعاد مختلفی دارند ؛ کوچک ترین آن ها ارتفاعی کمتر از ۱٫۲ متر و بلندا دارد. وزن آن ها هم چیزی در حدود ۱۵۰ تا ۱۶۵ تن است .بلندترین موآیی ، پارو نام دارد با ارتفاع ۱۰ متر و ۷۵ تن وزن و موآیی سنگین تری هم با ارتفاعی کمتر در حدود ۸۶ تن نیز وجود دارد.در میان این مجسمه ، یک مجسمه ناتمام وجود دارد که در صورتی که گفته می شود اگر ساخت آن به پایان می رسید ، ارتفاع ۲۱ متر و وزن ۲۷۰ تن خواهد داشت.

تا به امروز محققان موفق به کشف ۸۸۷ عدد از این مجسمه ها شدند که ۲۸۸ عدد از آن ها بر روی سکوهای عظیمی با نام  آهو ( Ahu )  قرار دارند. نکته ی جالب دیگری که در مورد این مجسمه ها وجود دارد این است که هنوز می توان آثاری از بقایای مواد معدنی یا مواد دیگری را روی آن ها دید که مربوط به زمان جابه جایی آن ها است.

در کل می توان موآیی را اصلی ترین سمبل فرهنگی در جزیره ایستر شیلی دانست . برخی از موآیی ها کلاه یا تاج‌های قرمز رنگی دارند که هنوز توجیهی برای آن وجود ندارد اما برخی باستان شناسان معتقدند که مفهومی آیینی دارد و شاید نشانگر یک قوم مقدسن بوده است.

معروف‌ترین مجسمه‌های دنیا

4- سرهای عظیم اولمک | مکزیک

شهرهای وراکروز ( Veracruz ) و تاباسکو ( Tabasco ) که امروز در مناطق گرمسیری جنوب مکزیک امروزی واقع شده اند ، روزی محل تولد تمدن پیش‌کلمبیایی اولمک‌ها بوده اند. تمدنی که امروز از آن مجسمه های عظیم الجثه ای به یادگار باقی مانده است و دوران اوج شکوفایی آن ها به سال‌های ۱۴۰۰ تا ۴۰۰ پیش از میلاد برمیگردد.

این مجسمه ها ( Olmec colossal heads ) سرهای بزرگی هستند که کلاه خودی روی آن ها قرار گرفته است و اصلی ترین و با ارزش ترین آثار باقی مانده از این تمدن است.

طبق چیزی که ازشواهد و مطالعات به دست آمده است ، به نظر می رسد این سرهای عظیم الجثه نشانی از فرمانروایان این سرزمین بوده است .

جالب آن که هیچ کدام از این سرها شبیه به هم نیستند و در نشانه های روی کلاه هایشان با هم متفاوت‌اند.

تا به امروز ۱۷ سر با ارتفاع های مختلف ، از ۱٫۴۷ متر تا ۳٫۴ متر کشف شده است.

معروف‌ترین مجسمه‌های دنیا

5- مجسمه اندیشه‌گر | فرانسه

یکی از معروف ترین و زیباترین مجسمه های دنیا ، یک تندیس  است با نام مجسمه اندیشه‌گر  ( The Thinker ) که از مرمر و برنز شاخته شده است و امروز در  موزه ی  رودَن پاریس نگهداری می شود.

این مجسمه اثر دستان هنرمند فرانسوی آگوست رودن ( Auguste Rodin ) است که یک پیکره در ابعاد انسانی را نشان می دهد که روی یک صخره نشسته  به طرز عجیبی به فکر فرو رفته است.

شروع ساخت این مجسمه به حدود سال ۱۸۸۰ بر می گردد؛ زمانی که خالق آن ساخت این تندیس را به عنوان بخشی از یک پروژه ی دیگر آغاز کرد و در نهایت این مجسمه در سال ۱۹۰۴ به شهرت رسید.

۲۸ نسخه از روی این مجسمه با ارتفاع ۱۸۶ سانتی متر ساخته شده است اما همه ی آن ها در زمان حیات مجسمه ساز اصلی آگوست رودن ساخته نشده اند.

این مجسمه را در سراسر جهان به عنوان سمبلی از فلسفه می شناسند.

معروف‌ترین مجسمه‌های دنیا


پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب