قابل درمان بودن بیش فعالی کودکان

دبیر علمی پنجمین سمینار کشوری مشاوره ژنتیک گفت: بسیاری از کودکان بیش فعال دارای ضریب هوشی بالایی هستند که با کنترل رفتار و درمان علت آن می‌توان به آینده آن‌ها کمک کرد.

قابل درمان بودن بیش فعالی کودکان

دبیر علمی پنجمین سمینار کشوری مشاوره ژنتیک گفت: بسیاری از کودکان بیش فعال دارای ضریب هوشی بالایی هستند که با کنترل رفتار و درمان علت آن می توان به آینده آن ها کمک کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی این کنگره؛ دکتر شهلا فرشیدی افزود: از هر 98 نوزاد متولد شده در دنیا یک نوزاد به اوتیسم مبتلا می شود و علائم آن بعد از دو سالگی بروز می کند.


وی گفت: بیش فعالی ممکن است زمینه اولیه داشته باشد که با مراجعه به پزشک و درمان علت زمینه ای علائم بهبود می یابد اما گاهی بدون علت زمینه ای است که برای کنترل رفتار، دارو درمانی یا رژیم غذایی خاصی به کودک تجویز می شود.


دبیر علمی سمینار کشوری مشاوره ژنتیک ادامه داد: بیش فعالی زمانی نگران کننده و بیماری محسوب می شود که رفتار کودک از روند طبیعی خارج و برای کودک و خانواده خطر آفرین باشد و کودک دچار اختلال تمرکز، دقت و یادگیری شود.


فرشیدی گفت: زمانی که بیش فعالی تبدیل به بیماری شود کودک نمی تواند ارتباط مناسبی با دیگران برقرار کند بنابراین در تعاملات اجتماعی نیز دچار مشکل می شود.


این فوق تخصص بیماری های متابولیک افزود: علائم بیش فعالی از سنین بالای یک و نیم تا دو سالگی بروز می کند به همین دلیل خانواده ها به محض مشاهده علائم بیش فعالی باید به پزشک مراجعه کند تا علت آن تشخیص داده شود.


وی با بیان اینکه بیش فعالی با شیطنت های کودکانه متفاوت است گفت: برخی خانواده ها کودک دارای انرژی زیاد و پرهیجان را بیش فعال می نامند این در حالی است شیطنت های کودکانه، هیجان، انرژی و ... از مهم ترین خصایص طبیعی کودکان است و با بیش فعالی متفاوت است.


دبیر علمی پنجمین سمینار با تاکید براینکه نظارت خانواده بر رفتار کودکان مبتلا به بیش فعالی لازم و ضروری است افزود: بسیاری از کودکان بیش فعال دارای ضریب هوشی بالایی هستند که با کنترل رفتار و درمان علت آن می توان به آینده آن ها کمک کرد.


پنجمین سمینار کشوری مشاوره های ژنتیکی و نقش آن در پیشگیری از معلولیت ها 20 و 21 مرداد امسال در تهران مرکز همایش های رازی با 10 امتیاز بازاموزی برگزار می شود.