پرسش، پاسخ، پیشرفت (6)

در تابستان برنامه از دو بخش نگاه به آینده و نگاه به گذشته تشکیل شده است که پیشنهاد می‌شود 70 درصد زمان مطالعه به نگاه به آینده و 30 درصد به نگاه به گذشته اختصاص داده شود.

پرسش، پاسخ، پیشرفت (6)

 مائده حسینی

پوششی نبودن آزمون‌ها در بخش نگاه به گذشته چه فوایدی دارد؟

در تابستان برنامه از دو بخش نگاه به آینده و نگاه به گذشته تشکیل شده است که پیشنهاد می‌شود 70 درصد زمان مطالعه به نگاه به آینده و 30 درصد به نگاه به گذشته اختصاص داده شود. در بخش نگاه به گذشته به دلیل این‌که سال قبل مطالب خوانده‌شده و یک سال برای آن وقت گذاشته‌اید فقط نیاز به مرور دارد تا از فراموشی جلوگیری شود و نیازی به پوششی بودن ندارد. بهتر است نگاه به گذشته همراه تست مرور شود و حل تست بیش‌تر برای تثبیت مطالب نگاه به گذشته مفید و مؤثر است. نگاه به آینده را به طور تشریحی و پوششی در هر آزمون دنبال کنید.

اعظم عابدینی

آیا آزمون تعیین سطح می‌تواند نشان‌دهنده‌ی محور مطالعات نگاه به گذشته باشد؟

مطمئناً آزمون تعیین سطح کمک زیادی در هدف‌گذاری برای یادگیری درس‌های نگاه به گذشته خواهد کرد. در آزمون تعیین سطح دانش‌آموز پی به نقاط ضعف و قوت خود خواهد برد و طبق همان برنامه‌ریزی دقیقی برای طول تابستان می‌کند. دانش‌آموزانی که در آزمون تعیین سطح شرکت نمی‌کنند ارزیابی دقیقی از درس‌های نگاه به گذشته‌ی خود ندارند.

امیر کاظمیان

جایگاه کتاب تابستان در برنامه‌ی تابستان چیست؟

با توجه به اهمیت مرور مطالب گذشته و هم‌چنین کسب آمادگی برای سال آینده که در برنامه‌های کانون نیز این اهداف برآورد شده است، کتاب تابستان با داشتن سؤالات تستی و تمرینی، در این زمینه طراحی شده است تا دانش‌آموزان نگرانی‌ای از بابت نبود منابع سؤال نداشته باشند. هم‌چنین در بخش یادگیری و با توجه به این‌که دوره‌ی تابستان در برخی درس‌ها بدون حضور معلم طی خواهد شد، dvd‌های مفهومی که در همین راستا و جایگزینی مناسب برای عدم حضور معلم در این دوره است، می‌توانند کمک خوبی برای درس‌هایی باشند که از هم‌اکنون برای سال آینده پیش‌خوانی خواهید کرد.

حسام زیّنی لشکاجانی

چرا باید در درس‌هایی که کلاس می‌رویم نگاه به آینده داشته باشیم؟ انتخاب نکردن این بخش حجم کارها را کم‌تر نمی‌کند؟

نگاه به آینده شاید در تابستان برای‌تان پرفشار به نظر برسد، هر چند با وجود تعادل مناسب در برنامه‌ی مطالعاتی همین سطح از حجم کاری نیز برای‌تان پرفشار نخواهد بود؛ اما نکته‌ی مهم این است که نگاه به آینده همان گونه که از اسم آن پیداست، نوعی راهکارِ پیشرو برای کیفیت بهتر یادگیری در طول سال است. انتخاب این درس‌ها هم‌زمان با کلاس‌های تابستانی نه‌تنها فشار کاری زیادی در برنامه ندارد، بلکه با پوششی بودن آزمون، در قالب بازیابی پیوسته از آموخته‌های کلاسی نیز استفاده‌ی بهتری می‌برید.