نقش اسکن‌ها در سرطان تیروئید

محققان دانشگاه میشیگان دریافتند انجام اسکن‌های "ید رادیواکتیو" پس از درمان سرطان تیروئید شانس بقای بیماران را بهبود نمی‌بخشد.

نقش اسکن‌ها در سرطان تیروئید

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان و به نقل از پایگاه خبری Scinecedaily، بیش از دو هزار و 800 بیمار در آمریکا که در سال‌های 1998 تا 2011 به سرطان تیروئید دچار شده بودند مورد بررسی قرار گرفتند.

پس از درمان، 57 درصد از بیماران برای حداقل یک بار تحت سونوگرافی و 24 درصد اسکن با ید رادیو اکتیو قرار گرفته بودند. 15 درصد از بیماران نیز برای شناسایی علائم عود بیماری تحت اسکن‌های PET قرار گرفتند.

به گفته پزشکان، بیمارانی که تحت اسکن‌ها قرار گرفته بودند احتمال بیشتری برای درمان‌های بعدی نظیر عمل جراحی، درمان یون رادیواکتیو و یا رادیوتراپی قرار داشتند؛ هرچند این بیماران یا آن دسته از بیمارانی که اسکن نداشتند در معرض خطر مشابه‌ای برای مرگ قرار داشتند.

در واقع محققان بر این باورند که این رویه نظارتی پس از  درمان خطر عود را نیز افزایش می‌دهد.

بنابر این گزارش، زمانی که در بیمار، پیش آگهی‌های مناسبی دیده می‌شود دیگر نیاز به انواع خاصی از تصویر برداری نیست؛ هرچند برای برخی از بیماران، انجام تصویر برداری لازم است.

یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهد که اسکن‌های "ید رادیواکتیو" با افزایش شانس بقا در ارتباط بودند. این اسکن‌ها زمانی بهترین کارآیی را دارند که آزمایش‌های خونی نشان دهندۀ افزایش سطوح نشانگرهای تومور باشند.

این پژوهش در مجله "BMJ" منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب