خاموشی نخستین فرودگر بشری بر روی دنباله‌دار

نخستین کاوشگر فضایی که بر روی یک دنباله‌دار فرود آمده بود، اکنون برای همیشه خاموش شده است.

خاموشی نخستین فرودگر بشری بر روی دنباله‌دار

به گزارش ایسنا به نقل از اسپیس، سازمان فضایی اروپا (اسا) واحد پردازشگر سیستم پشتیبانی الکتریکی کاوشگر روزتا را خاموش کرد و رابط مورد استفاده برای انتقال ارتباطات از فرودگر فیلائه در سطح دنباله‌دار 67P/Churyumov-Gerasimenkoرا از کار انداخت.

این کاوشگر سه‌پایه در پیامی توئیتری اعلام کرد: اکنون زمان خداحافظی فرارسیده است.

این کاوشگر در نوامبر سال 2014 در دستاوردی تاریخی بر روی دنباله‌دار 67P فرود آمده بود. فیلائه که برای بررسی آب و مواد آلی مورد نیاز برای حیات در این دنباله‌دار طراحی شده بود، در ابتدا برای حدود 60 ساعت کار کرد؛ اما سپس به دلیل قرار گرفتن پنل‌های خورشیدی آن در سایه یک سنگ وارد دوره هایبرنت (خواب زمستانی) شد.

چند ماه بعد که دنباله‌دار به خورشید نزدیک‌تر شده بود، فیلائه توانست نیروی کافی را برای برقراری ارتباط بدست بیاورد. این فرودگر توانست هفت تماس متناوب را با کاوشگر روزتا  که همچنان در اطراف دنباله‌دار می‌چرخید، برقرار کند. البته این لینک‌های ارتباطی که از 13 ژوئن 2015 آغاز شده بود، بسیار کوتاه و بی‌ثبات بودند و نمی‌شد رصد علمی خاصی با آن‌ها انجام داد.

در نهم ژوئیه 2015، فیلائه مجددا ساکت شد و وارد دوره‌ای شد که مدیران ماموریت، آن را "خواب ابدی" نامیدند.

پس از اینکه روزتا با نزدیک شدن تا ارتفاع 10 کیلومتری دنباله‌دار نتوانست سیگنالی از این فرودگر پیدا کند، واحد پردازشگر آن خاموش شد. این تصمیم در پی پایان دوره فضاپیمای روزتا نیز گرفته شد.

به گفته اسا، تا پایان ژوئیه 2016، روزتا حدود 520 کیلومتر از خورشید فاصله خواهد داشت و از این رو، میزان چشمگیری از نیروی خود را از دست خواهد داد. برای ادامه عملیات علمی در دو ماه آینده و افزایش بازگشت اطلاعات، لازم است که نیروی مصرفی توسط ابزارهای غیرضروری را کاهش داد.

روزتا که به سمت مدار سیاره مشتری در حال حرکت است، سفر 12 ساله خود را با فرود بر روی دنباله‌دار به عنوان دومین کاوشگر در تاریخ تکمیل خواهد کرد. در روز 30 دسامبر، این مدارگر برای فرود بر روی 67P هدایت خواهد شد و به همراه فیلائه به تاریخ خواهد پیوست.

در آن زمان، ارتباط فضاپیما با زمین کاهش خواهد یافت و با فرود روزتا بر روی سطح، عملیات آن پایان خواهد یافت.

در پی پیام خداحافظی فیلائه، گروه‌های علمی زیادی در سراسر جهان از طریق توئیتر با این فرودگر خداحافظی کردند.

بخش علوم سیاره‌ای ناسا در پیامی نوشت: خداحافظ فیلائه. متشکریم و به تو برای دستیابی به جایگاهی در میان گروهای اعزامی بزرگ به دنباله‌دارها تبریک می‌گوییم.

تیم این فرودگر در آلمان نیز نوشت: خدا توفیقت دهد فیلائه 2014!

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب