نوروز 96

ثبت ملی 10 اثر میراث معنوی فارس

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس از جای گیری 10 پرونده میراث معنوی این استان در فهرست ملی خبر داد.مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس از جای گیری 10 پرونده میراث معنوی این استان در فهرست ملی خبر داد.

به گزارش خبرنگار پانا فارس، مصیب امیری با بیان اینکه روز گذشته مراسم ثبت ملی میراث ناملموس کشور در تهران برگزار شد، افزود: 10 پرونده میراث ناملموس یا معنوی فارس به این مراسم ارسال شد که خوشبختانه تمامی این پرونده ها رتبه ملی گرفت.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس اضافه کرد: عروسک مینا، عروسک جی جی بی جی، مراسم چهارشنبه سوری قنات سعدی (حوض ماهی سعدی)، مراسم کلاه کنی شهر لطیفی، مهارت تهیه مهیاوه در لار، همچنین مراسم پرچم سرخ حسینی شهرستان داراب، شام غریبان نوبندگان شهرستان فسا، خاتم سازی، دستمال بازی عشایری و مراسم شب برات لاری ها، 10 پرونده میراث معنوی فارس هستند که در فهرست ملی جای گرفته اند.
وی در ادامه اضافه کرد: بی شک ثبت این مراسم و آئین های سنتی در حفظ و ماندگاری آن ها تاثیر بسزایی دارد.
به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، تاکنون ۳۷ اثر و آداب و رسوم استانی در فهرست ملی به ثبت رسیده که به محض تکمیل شدن پرونده ها بر تعداد رتبه های ملی فارس اضافه خواهد شد.
امیری تاکید کرد: در ثبت معنوی برخی از پرونده ها مانند صنایع دستی، خوراک و پوشاک و یا آداب و رسوم باید اتفاقی و یا فناوری رخ دهد به طور مثال این فناوری در پخت آش کارده کازرون و یا تهیه مهیاوه لارستان مشهود است زیرا برای آماده سازی سبزی کارده، آن را در آهک شست وشو می دهند.
وی همچنین به رسوم قدیمی و کهن فارس با قدمت بیش از یک هزار سال اشاره کرد و گفت: برخی از رسوم فارس چون تعویض پرچم سرخ حسینی و یا مراسم چهارشنبه سوری در قنات سعدی به رغم قدمت دیرینه ای که دارد منسوخ نشده و با شور و هیجان خاصی برگزارمی شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس ادامه داد: ثبت این مراسم در فهرست ملی نه تنها بر ماندگاری این رسوم تاکید دارد بلکه فرصتی برای معرفی آن در ابعاد ملی و بین المللی است و خطر منسوخ شدن آن را نیز کاهش می دهد.
بنابراین گزارش در حال حاضر فالوده شیرازی، جوک کاری، مراسم سینه زنی قطاری، منبت، دست بافته های فارس، پوشاک عشایری، مراسم عزاداری امام حسین (ع) در شهرستان های مختلف فارس از جمله استهبان، شیراز، زرقان در فهرست ملی میراث ناملموس جای گرفته اند.

منبع :

دنباله ها از دیفرانسیل
  برای شرکت در کلاس کلیک کنید( چهارم ریاضی)
دبیر : احسان کریمی