نوروز 96

سخت کوش، جنگنده و قهرمان مثل شواینی

باستین شواین اشتایگر از بازی‌های ملی خداحافظی و با انتشار بیانیه ای از هوادان فوتبال در کشور آلمان تقدیر کرد.باستین شواین اشتایگر از بازی‌های ملی خداحافظی و با انتشار بیانیه ای از هوادان فوتبال در کشور آلمان تقدیر کرد.

به گزارش ایسنا،  بعد از میرسلاو کلوزه و فیلیپ لام، یکی  دیگر از نسل طلایی بازیکنان تیم ملی آلمان که قهرمان جام جهانی شد، از تیم ملی این کشور خداحافظی کرد.  

* تولد و شروع کار در بایرن

باستین شواین اشتایگر متولد ۱ اوت ۱۹۸۴ در کلبرمور، آلمان است. این شهر در ایالت بایرن در آلمان قرار دارد و غیر از شواینی دیگر افرادی معروفی که در این شهر به دنیا آمدند، پل برایتنر ستاره سابق تیم ملی آلمان و اتو فون بیسمارک نخستین صدراعظم آلمان بودند.  شواین اشتایگر که در دوران نوجوانی به ورزش اسکی روی آورده بود، در ۱۴ سالگی به عضویت تیم نوجوانان و در ادامه جوانان بایرن مونیخ درآمد. او پله های ترقی را یکی بعد از دیگری طی کرد و بعد از موفقیت در تیم جوانان و تیم جوانان آلمان به تیم اصلی بایرن مونیخ راه یافت.  

* بایرن مونیخ - منچستریونایتد

شواینی در سال ۲۰۰۲ برای اولین بار به تیم اصلی بایرن مونیخ دعوت شد. درست زمانی که ۱۸ سال سن داشت برای بار نخست پیراهن تیم محبوب خود را به تن کرد.  شوت های پرقدرت، دریبل زنی و قدرت بدنی بسیار خوب از خصوصیات این فوتبالیست است. پس از تنها دو جلسه تمرین با تیم اول، اتمار هیتزفیلد در نوامبر ۲۰۰۲ برای اولین بار شواینی را در دیدار مقابل لنس در لیگ قهرمانان ۲۰۰۳-۲۰۰۲ وارد زمین کرد. در همان فصل او با انجام ۱۴ بازی برای بایرن در لیگ موفق شد همراه این تیم به قهرمانی در لیگ و جام حذفی برسد.  با حضور لوئیس فان خال به عنوان سرمربی بایرن شرایط برای باستین به گونه ای دیگر اتفاق افتاد او سرانجام توانست به پست مورد علاقه خود هافبک تدافعی منتقل شود و باستین دوران جدیدی را در دنیای حرفه ای خود تجربه کرد. حضور در این پست باعث شد تا شواینی تقریبا تا اواخر دوران فوتبال خود نیز در همین پست بازی کند و به عنصر اصلی خط هافبک بایرن مونیخ تبدیل شود.  شواین اشتایگر تا پایان فصل ۲۰۰۸ موفق شده بود ۱۷۰ بازی در رقابتهای لیگ قهرمانان اروپا، بوندسلیگا و جام حذفی آلمان برای تیمش انجام داده است و ۱۸ گل نیز زده است. او پیشنهادات زیادی برای بازی در لیگ ایتالیا و لیگ برتر داشت ولی همه این پیشنهادات را رد کرد تا در بیارن مونیخ بماند. جایی که او در ادامه با یوپ هاینکس و در ادامه گواردیولا افتخارات خود را بیشتر کرد و توانست ۸ قهرمانی در بوندسلیگا را کسب کند.

او در سال ۲۰۱۳ توانست تنها قهرمانی خود در لیگ قهرمانان اروپا را همراه بایرن مونیخ کسب کند و با برتری برابر دورتموند در فینال ویمبلی این عنوان را نیز وارد کلکسیون افتخارت خود کند. عنوانی که با هدایت هاینکس به دست آمد. در همان سال با برتری برابر چلسی همراه بایرن مونیخ در ضربات پنالتی قهرمانی در سوپرجام اروپا را نیز به افتخاراتش اضافه کرد. قهرمانی در جام جهانی باشگاه ها و هفت قهرمانی در جام حذفی دیگر افتخاراتی بود که او با بایرن مونیخ داشت.

شواین اشتایگر در سال ۲۰۱۸ راهی منچستریونایتد شد. به نظر می‌رسد اختلاف نظر با گواردیولا باعث شد تا او بایرن را ترک کند و نتواند فوتبالش را در این تیم به پایان برساند. او در بایرن با مصدومیت روبرو شد و زیاد نتوانست در تیم فان خال مربی که در بایرن نیز با او کار کرده بود، به میدان برود. در نهایت قهرمانی در جام حذفی ژایان خوشی برای دوران پرطلاطم او در یونایتد بود.

اکنون او در یونایتد به نظر می‌رسد آینده ای ندارد و مورینیو به سران باشگاه اعلام کرده است به شواین اشتایگر نیاز ندارد و این بازیکن می تواند باشگاه را ترک کند. شاید شالکه مقصد بعدی این هافبک شوت زن باشد.

* تیم ملی آلمان و قهرمانی در جام جهانی

دو سال بعد یعنی در سال ۲۰۰۴ برای اولین بار توسط یورگن کلینزمن به تیم ملی آلمان دعوت شد و در اولین دیدار ملی خود برابر مجارستان به میدان رفت جایی که ژرمن ها توانستند با دو گل به برتری برسند.  در یورو ۲۰۰۴ آلمان ها شرایط چندان خوبی نداشتند ولی در سال ۲۰۰۶، آلمان می دانست برای قهرمانی در خانه به یک شواین اشتایگر اماده نیاز دارد. با این حال با وجود بازی های خوب او در این جام، آلمان با برتری برابر پرتغال عنوان سوم را بدست آورد و شواینی نیز هر دو گل خود در این جام را وارد دروازه این تیم کرد. تا آلمان در شهر اشتوتگارت با درخشش این بازیکن عنوان سوم را بدست آورد. دو سال بعد در

منبع :

زرد عمومی
  برای شرکت در کلاس کلیک کنید( )
دبیر : حامد هوشیاران