نانوذرات ضد میکروب برای مهار باکتری‌ها تهیه شد

محققان کشور موفق شدند با بهره‌گیری از یک روش ساده و دوستدار محیط‌زیست، با عصاره ریشه گیاه مامیران، نانوذرات ضدمیکروب با پتانسیل بالا در کشتن باکتری‌ها تهیه کنند.

نانوذرات ضد میکروب برای مهار باکتری‌ها تهیه شد

محققان کشور موفق شدند با بهره‌گیری از یک روش ساده و دوستدار محیط‌زیست، با عصاره‌ ریشه‌ گیاه مامیران، نانوذرات ضدمیکروب با پتانسیل بالا در کشتن باکتری‌ها تهیه کنند.

مروزه استفاده از نانوذرات فلزی به دلیل خواص منحصربه‌فردشان در حوزه‌های مختلف علم کاربرد فراوان یافته است. پتانسیل کاربردی بالای نانوذرات نقره در بخش‌های مختلف، این نانوذره را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین نانوذرات تجاری مطرح کرده است.

در حال حاضر نانوذرات نقره کاربردهای فراوانی در صنعت و پزشکی دارند. عکس‌برداری، تصفیه‌ آب و هوا، مواد آرایشی بهداشتی و نساجی کاربردهای عمده‌ این نانوذرات هستند.

تاکنون روش‌های گوناگونی برای سنتز نانوذرات نقره مورد استفاده قرار گرفته است. اخیراً سنتز بیولوژیک این نانوذرات با بهره‌گیری از سیستم‌های زیستی از قبیل باکتری‌ها، قارچ‌ها، جلبک‌ها و گیاهان بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

گیاه مامیران یکی از گیاهانی است که در گذشته بسیار مورد توجه بوده است. کیمیاگران قرون وسطی تلاش می‌کرده‌اند با استفاده از شیرابه‌ی طلایی‌رنگ آن، سایر فلزات را به طلا تبدیل کنند.

از زمانی که تأثیر این گیاه بر درمان انواع مختلف سرطان به اثبات رسیده، توجه ویژه‌ای را به خود جلب کرده است؛ بر این اساس در این کار تحقیقاتی، از ریشه‌ این گیاه به‌منظور سنتز نانوذرات نقره/نقره کلرید استفاده شده و در ادامه خاصیت ضدمیکروبی این نانوذرات مورد بررسی قرار گفته است.

بدون استفاده از مواد شیمیایی گران‌قیمت و خطرناک، نانوذرات ضدمیکروب نقره با سرعت و بازدهی بالایی سنتز شده است؛ به‌علاوه با استفاده از این روش ساده می‌توان به نانوذرات ریزتر باکیفیت‌تری دست‌ یافتدر ابتدا نانوذرات نقره/نقره کلرید به روش بیولوژیکی و با استفاده از عصاره‌ ریشه‌ی گیاه مامیران، از نمک نقره نیترات تهیه شد؛ در ادامه نانوذرات سنتز شده با روش‌های مختلف فیزیکو-شیمیایی شامل طیف الکترونی، پراش اشعه‌ ایکس و میکروسکوپ الکترونی عبوری شناسایی شدند که اندازه‌ متوسط نانوذرات ۱۵ نانومتر بود.

در نهایت به بررسی خواص ضد میکروبی این نانوذرات بر روی باکتری‌های گرم مثبت و گرم منفی پرداخته شد که نتایج حاکی از پتانسیل بالای این مواد در کشندگی این دسته از باکتری‌ها بود.


منبع :

مطالب مرتبط