عبور میکروب از چراغ قرمز آنتی بیوتیک ها

یک متخصص اطفال با اشاره به مصرف خودسرانه و در برخی مواقع تجویز بی مورد آنتی بیوتیک در عفونت ها، بیان کرد: مصرف نادرست و خودسرانه موجب افزایش مقاومت میکروب‌ها در بدن می‌شود.

عبور میکروب از چراغ قرمز آنتی بیوتیک هاعلی خاکشور متخصص اطفال در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت: تشخیص نوع عفونت فارنژیت و تمییز دادن عفونت های ویروسی و باکتریایی در تجویز آنتی بیوتیک، نوع آن و دوره درمان آن اهمیت به سزایی دارد.

وی 70 درصد عفونت های گلو و یا گلودرد را بی نیاز از تجویز آنتی بیوتیک خواند و بیان کرد: تشخیص مناسب براساس علائم بیمار بوده و در صورت نیاز، تجویز آنتی بیوتیک های مناسب در درمان گلودردها ضروریست.

استادیار دانشکده علوم پزشکی مشهد افزود: در صورت استفاده نادرست از آنتی بیوتیک، استفاده خودسرانه و یا تجویز نادرست آنها برای شخص مصرف کننده می تواند عوارض جدی درپی داشته باشد.

وی با تاکید بر سپری کردن دوره درمان عفونت گلو  که ده روز است اظهار کرد: مصرف نادرست آنتی بیوتیک ها، مقاومت بدن نسبت به میکروب ها در دفعات آینده بیماری را در پی دارد.

خاکشور تب بیش از 38/5 ، بزرگ شدن غدد گردن و دردناک بودن آنها، بزرگ و سفید شدن لوزه ها یا اگزودا را از جمله علائم مشکوک گلودردهای عفونی برشمرد و ادامه داد: در صورت مشاهده این علائم می توان با تست سریع از نمونه کشت در آزمایشگاه به نوع عفونت و میکروب گلو پی برده و براساس آن آنتی بیوتیک مناسب تجویز کرد.

وی در پایان با توصیه به پرهیز مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها و تجویز منطقی داروها توسط پزشکان، خاطرنشان کرد: براساس آمار حدود 70 تا 80 درصد در نسخ پزشکی آنتی بیوتیک تجویز می شود که از این تعداد تنها حدود 20 تا 30 درصد آنها ضروری است که این مصرف نادرست و خودسرانه ، موجب افزایش مقاومت میکروب ها در بدن می شود.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب