فرزندسالاری پدیده ناخوشایند خانواده‌های مدرن

ناسازگاری و عدم انعطاف پذیری از تبعات فرزند سالاری است که زندگی کودکان را در آینده تحت تأثیر قرار می‌دهد.مهدی امامی روان شناس در گفتگو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه پدیده فرزند سالاری از معضلاتی است که برخی خانواده ها با آن دست به گریبان هستند، اظهار داشت: محور قرار گرفتن فرزند در خانواده، مطابق میل او رفتار کردن و مشورت با فرزند در مورد تصمیمات و برنامه های خانوادگی باعث می شود کودکان خودرای بار بیایند و تبعاتی را در آینده برای آنها پدید آورد.

وی افزود: این پدیده می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد، در برخی خانواده های سنتی به فرزند پسر اهمیت ویژه ای می دهند و تمام فعالیت های خانواده طبق خواسته آن فرزند پیش می رود و در زندگی مدرن تک فرزندی می تواند دلیل این معضل باشد.

امامی با بیان اینکه فرزند سالاری، ظلم در حق کودکان است، تصریح کرد: خودخواهی، سلطه طلبی، غرور و تکبر و عدم مسئولیت پذیری از عواقب ابن پدیده است.

این روان شناس در ادامه افزود: بها دادن بیش از حد به فرزندان باعث می شود آنها نتوانند در آینده تعامل درستی با اطرافیان داشته باشند و روابط اجتماعی شان شدیداً تحت الشعاع این مشکل تربیتی واقع شود.

وی در پایان گفت: بهتر است تصمیمات در خانواده و با مشارکت همه اعضا انجام شود و نظر فرد خاصی مخصوصاً فرزندان به عقاید دیگران ارجحیت داده نشود، همچنین باید اقتدار پدر تقویت شده و تصمیم نهایی را والدین اتخاذ کنند.

منبع :

پشتیبانی و مشاوره انتخاب رشته کنکور 96
در رشته دلخواهتان با چه رتبه ای قبول می شوید ؟
پاسخ به سوالاتی درباره انتخاب رشته دانشگاه آزاد، ظرفیت مازاد ، شهریه ها ، پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد ، نحوه چیدمان رشته ها ، رشته های بدون کنکور و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب