فرزندسالاری پدیده ناخوشایند خانواده‌های مدرن

ناسازگاری و عدم انعطاف پذیری از تبعات فرزند سالاری است که زندگی کودکان را در آینده تحت تأثیر قرار می‌دهد.

فرزندسالاری پدیده ناخوشایند خانواده‌های مدرنمهدی امامی روان شناس در گفتگو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه پدیده فرزند سالاری از معضلاتی است که برخی خانواده ها با آن دست به گریبان هستند، اظهار داشت: محور قرار گرفتن فرزند در خانواده، مطابق میل او رفتار کردن و مشورت با فرزند در مورد تصمیمات و برنامه های خانوادگی باعث می شود کودکان خودرای بار بیایند و تبعاتی را در آینده برای آنها پدید آورد.

وی افزود: این پدیده می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد، در برخی خانواده های سنتی به فرزند پسر اهمیت ویژه ای می دهند و تمام فعالیت های خانواده طبق خواسته آن فرزند پیش می رود و در زندگی مدرن تک فرزندی می تواند دلیل این معضل باشد.

امامی با بیان اینکه فرزند سالاری، ظلم در حق کودکان است، تصریح کرد: خودخواهی، سلطه طلبی، غرور و تکبر و عدم مسئولیت پذیری از عواقب ابن پدیده است.

این روان شناس در ادامه افزود: بها دادن بیش از حد به فرزندان باعث می شود آنها نتوانند در آینده تعامل درستی با اطرافیان داشته باشند و روابط اجتماعی شان شدیداً تحت الشعاع این مشکل تربیتی واقع شود.

وی در پایان گفت: بهتر است تصمیمات در خانواده و با مشارکت همه اعضا انجام شود و نظر فرد خاصی مخصوصاً فرزندان به عقاید دیگران ارجحیت داده نشود، همچنین باید اقتدار پدر تقویت شده و تصمیم نهایی را والدین اتخاذ کنند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب