بهترین زمان برای کاشت ایمپلنت 2 تا 5 ماه پس از کشیدن دندان

دبیر علمی بخش 'پریو' ششمین همایش ایمپلنت انجمن دندان پزشکان عمومی ایران دو تا پنج ماه پس از کشیدن دندان را بهترین زمان برای کاشت موفق ایمپلنت‌های دندانی دانست.

بهترین زمان برای کاشت ایمپلنت 2 تا 5 ماه پس از کشیدن دندانبه گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر امیرحسین شایگان روز چهارشنبه در نشست خبری این همایش اظهار کرد: برای کاشت ایمپلنت در فک پائین حدود دو تا سه ماه و برای کاشت ایمپلنت در فک بالا حدود چهار تا پنج ماه پس از کشیدن دندان بهترین زمانی است که در نظر گرفته می شود البته مواردی نیز وجود دارد که در صورت نبود هیچگونه مشکلی می توان همزمان با کشیدن دندان کاشت ایمپلنت را نیز انجام داد.

متخصص ایمپلنت افزود: در صورتی که بیمار هیچگونه عفونتی در لثه نداشته باشد، شرایط روحی مناسبی برای پذیرش ایمپلنت داشته باشد و بیماری مزمن مانند دیابت نداشته باشد، می توان همزمان با کشیدن دندان، ایمپلنت را جایگزین آن کرد.

دبیر علمی بخش پریو این همایش در مورد بیماران دیابتی گفت: به طور کلی برای بیماران دیابتی که قند خون کنترل نشده دارند، نمی توان ایمپلنت گذاشت زیرا استخوان فک آنها پودر مانند است و نمی تواند ایمپلنت را تحمل کند و بپذیرد.

شایگان اظهار کرد: در افرادی که به هر دلیل دارای پوکی استخوان هستند، مانند زنانی که پس از یائسگی دچار این عارضه می شوند، میزان اتصال استخوانی کمتر می شود، بنابراین باید قبل از اجرای ایمپلنت دندان پزشکان تمام موارد از جمله بیماری های مزمن، دیابت و قندخون افراد، میزان تراکم استخوانی و عفونت های احتمالی در لثه بیمار را مورد بررسی قرار دهند.

به گفته وی، تعداد مراجعان برای کاشت ایمپلنت در بین زنان بیشتر از مردان است و آن هم به دلیل اهمیت بیشتری است که به زیبایی و تناسب چهره می دهند.

شایگان در مورد افرادی نیز که استخوان فک خود را به هر دلیلی از دست داده اند و تمایل به کاشت ایمپلنت دارند، اظهار کرد: برای این افراد می توان از استخوان قسمت های دیگر فک یا بدن آنها استفاده کرد.

وی افزود: همچنین می توان از پودر استخوان گاو نیز برای این منظور استفاده کرد که در کشور ما کاربرد بیشتری دارد و در کشورهای دیگر از پودر استخوان خوک که از نظر بیولوژیکی به انسان نزدیک است نیز استفاده می شود اما در کشور ما به دلیل مسائل شرعی کاربرد ندارد.

ششمین همایش ایمپلنت با رویکرد مهندسی بافت نرم و سخت از 13 تا 15 مردادماه در دانشکده پزشکی دانشگاه شهید بهشتی با حضور حدود 2 هزار و 500 شرکت کننده از متخصصان رشته های مختلف دندان پزشکی و ایمپلنت برگزار می شود.

ادامه دارد...

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب