6 هزار آموزشگاه عشایری در کشور وجود دارد

مدیرکل عشایری وزارت آموزش و پرورش گفت: توجه به توانمندسازی دانش آموزان عشایر از اولویت‌های آموزش و پرورش است و در همین راستا تعداد آموزشگاه‌های عشایر در کشور از پنج هزار و 817 واحد به بیش از شش هزار آ

6 هزار آموزشگاه عشایری در کشور وجود دارد

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پانا - استان خراسان رضوی، علی نقی یزدان پناه در مراسم افتتاحیه هفدهمین اردوی دانش آموزان عشایر کشور در مشهد با اشاره به این که استان خراسان رضوی میزبان بسیار لایقی برای برگزاری اردوها به ویژه اردوی دانش آموزان عشایر کشور است اظهار کرد:در این مسابقات میزبان 22 استان عشایر کشور در مقاطع متوسطه اول و دوم است و این اردو ویترینی از نمایندگان اقوام مختلف کشور می باشد که سرود وحدت ایران را می سرایند.

 

وی ادامه داد:در سه سال گذشته تعداد مدارس عشایری از 5 هزار و 817 آموزشگاه به 6 هزار و 45 مورد ارتقا یافته در حالی که یکی از سیاست های اصلی  وزارت آموزش و پرورش مدیریت و کاهش نیروی انسانی است؛  و در کنار این افزایش بیش از 230 مورد آموزشگاه ، تعداد دانش آموزان عشایر ما هم از 167 هزار و 500 دانش آموز به 171 هزار 442  نفر ارتقا یافته داشته است.

مدیرکل عشایری وزارت آموزش و پرورش با بیان این که هزار و 600 دانش آموز بازمانده عشایری از تحصیل در سال گذشته جذب شده اند اضافه کرد: در سنوات گذشته 172 مرکز شبانه روزی داشته ایم و در حال حاضر بیش از 199 مرکز داریم این درحالی است که سیاست آموزش و پرورش  عدم توسعه مدارس شبانه روزی بوده اما این سیاست در عشایر شکل توسعه به خود گرفته است و این اتفاقات مبارک نشان دهنده نگاه متفاوت مسئولین آموزش و پرورش به عشایر و تحصیلات این قشر است.

وی تصریح کرد: ما در وزارت آموزش و پرورش برای مقوله آموزش مطلق ارزشی قائل نیستیم و آموزش را فرآیندی منتج به تربیت می دانیم که شامل تربیت دینی، سیاسی، علمی، اعتقادی و اقتصادی است؛ در این راستا  سند تحول بنیادین با تاکید بر این موضوع مهم در پی ساخت انسان است.

یزدان پناه به آموزش 800 معلم از میان 12 هزار و 800 دبیر اشاره داشت و اظهار کرد: این طرح در راستای آموزش نماز به دانش آموزان بود و هزینه ای بالغ بر 800 میلیون تومان داشت و در ادامه شش هزار و 500 دانش آموز شبانه روزی از بین بیش از 17 هزار نفر آموزش یک ماهه قرآن دیدند.

وی در ادامه با بیان این که ما در سیاست های نظام تعلیم و تربیت به آموزش و پرورش عشایر اصالت دادیم گفت:در اردوی پیش رو  بحث هم اندیشی را با هدف نقد و ارائه نظر از جانب دانش آموزان و برنامه چادر زنی را با هدف ایجاد مهارت و برنامه های دیگری همچون بهداشت و کمک های اولیه را به منظور توانمندساختن جوانان در مقابل با حوادث روزانه قرار دادیم.

مدیرکل عشایری وزارت آموزش و پرورش خاطر نشان ساخت:خوشبختانه آموزش و پرورش عشایر دارای اساس نامه است و به یمن این سند، سنجش کودکان بدو ورود آموزش و پرورش عشایر اجرا می شود.

وی در پایان خطاب دانش آموزان گفت: زیارت بارگاه امام هشتم اصلی ترین برنامه ما در این اردو است و بسیاری از دانش آموزان دوست دارند که در این موقعیت قرار بگیرند و این اقدام تنها با هدف حکیم مبانی ارزشی و اعتقادی و دینی انجام شده است که باید قدردان این موقعیت باشید.

در ادامه براتعلی منصوریان معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان خراسان رضوی هم در این مراسم بااشاره به این که همت بلند و اراده قوی مردم عشایر بویژه نسل جوان و نوجوان این عزیزان زمینه ساز  روزهای خوب و آینده ای روشن برای آن هاست.

وی اظهار امیدواری کرد سفر زیارتی که دانش آموزان عشایر به مشهد دارند با خاطراتی خوب و بار معنوی بالا برای آن ها به یادگار بماند.

منبع :

فرناز طالبی
پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب