فوران آتشفشانی که هیچکس آن را روی زمین ندید

همشهری آنلاین نوشت: کوه آتشفشان سورابایا برای اولین بار طی ۶۰ سال گذشته در نمایشی دیدنی دو بار فوران کرد، اما از آنجایی که هیچ انسانی در جزیره دورافتاده این آتشفشان زندگی نمی‌کند....ا

فوران آتشفشانی که هیچکس آن را روی زمین ندید

براساس گزارش دیسکاوری، این آتشفشان در جنوب اقیانوس اطلس واقع شده‌است و زمین‌های اطراف آن هیچ سکنه‌ای ندارد. از این رو ماهواره ناسا تنها شاهد دو فوران این آتشفشان در روزهای 24 آوریل و اول می 2016 بوده‌است.

فوران‌های آتشفشانی در مناطق دورافتاده‌ای مانند جنوب اقیانوس اطلس معمولا چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرند. اما پیشرفت در زمینه نظارت ماهواره‌ای و لرزه‌ای دیدگاهی جدید از رویداد‌های آتشفشانی در سرتاسر جهان در اختیار دانشمندان قرار داده‌است. به گفته رصد‌خانه زمین،‌امروزه دانشمندان می‌توانند نشانه‌های وقوع یک رویداد در مناطقی بسیار دورافتاده و غیرمسکونی را به دست آورند.

فوران آتشفشانی که هیچکس آن را روی زمین ندید


کوه سورابایا در جزیره بریستول، یکی از بزرگترین جزیره‌های مجمع‌الجزایر ساوث ساندویچ واقع در 1776 کیلومتری بونوس‌آیرس در آرژانتین واقع شده‌است. این آتشفشان 1100 متری یک آتشفشان چینه‌ای است، آتشفشانی بلند و مخروطی شکل که از مواد آتشفشانی از قبیل گدازه و خاکستر ساخته شده‌است. این کوه معمولا زیر لایه‌های یخی و برفی پوشانده شده‌است و به همین دلیل است که کسی در این جزیره سرد زندگی نمی‌کند.

فوران آتشفشانی که هیچکس آن را روی زمین ندید

سیستم تصویربرداری ماهواره لند‌ست 8 حین فوران‌های این کوه دو تصویر در رنگ غیر حقیقی به ثبت رسانده‌است که هردوی این تصاویر از ترکیبی از نورهای فروسرخ موج کوتاه، نزدیک به فروسرخ و نور سرخ به دست آمده‌اند. در هر تصویر داغ‌ترین بخش کوه به رنگ‌های قرمز درخشان و نارنجی دیده می‌شود و توده‌های بزرگ سفید رد خاکستر ناشی از فوران آتشفشان است. رنگ سبز آبی درون تصویر نیز توده‌های یخی را نمایش می‌دهد.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب