کشف مداری در مغز که به کاهش استرس کمک می‌کند

محققان در آمریکا الگوهای مغزی را کشف کرده اند که به افراد در غلبه بر استرس کمک می‌کنند.

کشف مداری در مغز که به کاهش استرس کمک می‌کند

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان چند دانشگاه آمریکا از جمله دانشگاه یل در پروژه ای که مورد حمایت انستیتو ملی سلامت آمریکا بوده الگوهای خاص مغزی را در انسانها شناسایی کرده اند که به نظر می رسد زمینه ساز مناسبی برای فرآیندی موسوم به «غلبه سازی انعطاف پذیر» باشد که محققان از آن به عنوان واکنشهای رفتاری و عاطفی یاد می کنند که به افراد در غلبه بر شرایط استرس زا کمک می کند.

محققان به این واقعیت اشاره می کنند که افراد در طول زندگی همواره در معرض شرایط استرس زا و محرکهای محیطی قرار دارند که تداوم آنها تبعات منفی بر سطح سلامتی دارد.

اما اینکه چرا برخی افراد بهتر می توانند این شرایط سخت را مدیریت کنند همواره برای دانشمندان سؤال برانگیز بوده است.

یافته اخیر محققان در آمریکا به تطابق پذیری خاص مغز در برخی افراد اشاره دارد که امکان بروز واکنش مؤثرتر در برابر شرایط استرس را به آنها می دهد.

محققان در این پروژه از تکنیک پیشرفته اسکن مغز موسوم به «تصویربرداری رزونانس مغناطیسی کاربردی» برای اندازه گیری دقیق تغییرات منطقه ای در فرآیند فعال سازی مغز در واکنش به استرس استفاده کرده اند.

بررسی نتایج اسکن مغز داوطلبان درحالی که تصاویر مختلف استرس را مشاهده می کردند سرنخ جالب توجهی را در اختیار محققان قرار داد.

آنها توالی مشخصی از سه الگوی منطقه ای مربوط به ارایه واکنش نسبت به شرایط استرس زا را در مغز شناسایی کردند که یکی از این الگوها به برخی افراد کمک می کند که رفتار مناسبی برای کنترل این شرایط از خود نشان دهند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب