راز موفقیت کودکان از نگاه روانشناسان

کی از چالش‌های ذهنی بسیاری از پدران و مادران در سراسر جهان مسئله موفقیت کودکان آنها در دوره جوانی و بزرگسالی و دستیابی آنان به موقعیت‌های بهتر است

راز موفقیت کودکان از نگاه روانشناسان

رضا نافع، روانشناس و مشاور خانواده در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان در خصوص عوامل موثر در موفقیت کودکان گفت: یکی از چالش های ذهنی بسیاری از پدران و مادران در سراسر جهان مسئله موفقیت کودکان آنها در دوره جوانی و بزرگسالی و دستیابی آنان به موقعیت های بهتر است.پژوهش های روانشناسان در این زمینه عواملی را برای موفقیت کودکان در دوره بزرگسالی موثر تشخیص داده اند.

 نافع با اشاره به انتظارات بالای والدین از فرزندان بیان کرد: اطلاعات به دست آمده از پژوهشی که از دانشگاه کالیفرنیای آمریکا روی شش هزار و 600 کودک متولد سال 2001 میلادی انجام گرفت نشان داد انتظارات والدین از فرزندان به طور مستقیم روی دستاوردهای زندگی فرزندان اثر می گذارد.

 این مشاور ادامه داد: نتایج این مطالعات نشان داده است که در 96 درصد موارد کودکانی که والدین شان انتظارهای بالا از آنها داشتند و امیدوار بودند فرزندانشان بتوانند وارد دانشگاه شوند به موقعیت های بیشتر و بهتری دست یافتند.

 وی با اشاره به شرایط اجتماعی و اقتصادی بالاتر بیان کرد: متاسفانه بسیاری از کودکان و نوجوانان در فقر و شرایط اقتصادی و اجتماعی ضعیف زندگی می کنند که این مسئله باعث محدود شدن بسیاری از توانایی های بالقوه آنها می شود.

 وی خاطرنشان کرد: دانش آموزانی که در خانواده هایی با شرایط اقتصادی بهتر و رفاه بیشتر و درآمد بالاتر زندگی می کنند در آزمون پایان دوره دبیرستان نمرات بالاتری کسب می کنند.

 نافع به سطح تحصیلات بالاتر والدین اشاره کرد و تصریح کرد: مادرانی که در سطح عالی تحصیل کرده و مدارک دانشگاهی دارند فرزندان موفق تری تربیت می کنند و احتمال اینکه فرزندانشان هم از نظر تحصیلی شرایطی مانند آنها را به دست آورد، بالاتر است.

 این مشاور ادامه داد: مطالعه دیگری در همین راستا نشان داده است که مدرک تحصیلی پدر یا مادر در سن 8 سالگی کودک می تواند به خوبی وضعیت کودک را از نظر شغلی و علمی در 40 سال آینده پیش بینی کند.

 وی با اشاره به شروع آموزش از سنین پایین بیان کرد: جالب اینکه کودکانی که پیش از ورود به مدرسه اعداد را می شناختند و با مفاهیم ساده ریاضی آشنا بودند نه فقط در این درس موفقیت بیشتری داشتند بلکه در کسب مهارت خواندن هم از سایر هم کلاسی های خود پیش می افتادند. بر این اساس والدینی که به نیازهای کودک شان برای شناخت محیط اطراف سریع تر و بهتر واکنش نشان می دهند در آینده فرزندان موفق تری هم تربیت می کنند.

 وی با اشاره به بی توجهی به کیفیت حضور در کنار فرزندان گفت: مطالعات نشان داده است که کیفیت نه کمیت صرف وقت برای کودکان از سوی والدین می تواند عاملی برای پیش بینی موفقیت آنها باشد. در واقع اگر هنگامی که فرزندتان 3 یا 11 ساله است مدام استرس داشته باشید که چطور به کارهای خانه برسید، سر کار بروید، مسئولیت های همسری خود را انجام دهید و در کنار همه این کارها مادر خوبی هم باشید احتمال برقراری رابطه ای درست با فرزندتان ضعیف است.

 این مشاور در ادامه افزود: این مسئله ناشی از پدیده ای به نام سرایت روانی است که باعث می شود احساسات شما مانند بیماری سرماخوردگی به فرزندتان هم انتقال پیدا کند بنابراین اگر پدر یا مادری خسته، عصبی، کلافه یا سردرگم هستید انتظار زیادی است اگر بخواهید فرزندی شاداب، سالم، موفق، با آینده ای درخشان داشته باشید.

 نافع با اشاره به آموزش طرز فکر موفق به کودک گفت: اگر می خواهید فرزند موفقی تربیت کنید به جای اینکه به او یاد بدهید که نمره 20 او در مدرسه نتیجه خودش بوده به او بفهمانید این موفقیت را به تلاش به دست آورده اید و می تواند این موفقیت ها را در آینده نیز تکرار کند و روز به روز بیشتر پیشرفت کند.

منبع :

فاطمه فلاحت پیشه
پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب