ضعیف شدن چشم فضانوردها در فضا

همشهری آنلاین نوشت: زندگی در فضا عوارض متعددی برای بدن فضانوردان به دنبال دارد، از دست رفتن حجم ماهیچه‌ها، بلند شدن قد، ضعف عضلانی و پوکی استخوان و اکنون دانشمندان دریافته‌اند .....ا

ضعیف شدن چشم فضانوردها در فضا

تقریبا 80 درصد از فضانوردانی که با چشم قوی و سالم به فضا رفته‌اند،‌ پس از بازگشت از اقامت طولانی مدت در فضا نشانه‌هایی از ضعف چشم در قالب نزدیک‌بینی از خود بروز می‌دهند.

فضانوردان در زمان پرتاب به فضا باید از دیدی بی‌نقص برخوردار باشند (اجازه استفاده از لنزهای طبی وجود دارد) و وجود این مشکل می‌تواند برای ماموریت‌های آینده انسان به اعماق فضا معضلی بزرگ به شمار رود.

اولین فضانوردی که نشانه‌های ضعف بینایی را از خود بروز داد،‌جان فیلیپس بود که در سال 2005 به ایستگاه فضایی رفت. دید وی در حین اقامت در ایستگاه دچار ضعف شد و زمانی که وی به زمین بازگشت پزشکان متوجه شدند دقت دید او از 20/20 به 20/100 تغییر یافته‌است.

علاوه بر این آزمایش‌ها نشان دادند چشم این فضانورد نیز دچار تغییر شده‌است. پشت کره چشم وی مسطح‌تر شده‌بود و باعث حرکت شبکیه به جلو شده‌بود. درون چشم او نشانه‌هایی شبیه به کش آمدن دیده می‌شد و عصب‌های بینایی وی متورم بودند.

ناسا ابتدا تصور می‌کرد این پدیده تنها به یک فرد محدود می‌شود اما به تدریج مشخص شد اکثر فضانوردان در حین اقامت در فضا یا پس از بازگشت، به مشکلات مشابهی دچار می‌شوند. این مشکل اکنون VIIP یا فشار درون جمجمه‌ای مختل‌کننده بینایی نام گرفته‌است و اصلی‌ترین عامل فرضی آن نبود نیروی جاذبه و ایجاد فشار در جمجمه فضانوردان است.

در زمین، نیروی جاذبه مایعات بدن را به سمت پاها می‌کشاند اما در فضا این رویداد رخ نمی‌دهد،‌ در طول اقامت یکساله اسکات کلی در فضا نزدیک به دو لیتر از مایعات بدنش به سمت مغزش هدایت شده بودند. تمامی این مایعات اضافی درون جمجمه می‌تواند به پشت کره چشم فشار وارد کند و اختلالاتی که شرح داده شدند را ایجاد کند.

ناسا تا زمانی که بتواند عامل اصلی این رویداد و راه حل آن را پیدا کند،‌ فضانوردان را موظف کرده تا لباسی به نام لباس چیبیس روسی به تن کنند، این لباس در واقع شلواری بسیار بزرگ است که هوای اطراف پای فضانوردان را مکیده و وضعیتی مشابه جاذبه زمین ایجاد می‌کند.

محققان ناسا می‌گویند مطالعات در زمینه اختلالات بینایی فضانوردان در فضا در مراحل اولیه به سر می‌برد و به گردآوری داده‌های بیشتری نیاز دارد.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب