ریزه خواری و ارتباط آن با پوسیدگی دندان ها

ریزه خواری به مفهوم مصرف پراکنده خوراکی‌های مختلف در طول ساعات بیداری، مغایر بهداشت دهان و دندان است و به گفته دندان پزشکان، سبب تسریع در روند پوسیدگی دندان‌ها می‌شود.

ریزه خواری و ارتباط آن با پوسیدگی دندان هامعمولا افراد در میان وعده های اصلی غذایی، برای رفع گرسنگی و یا از روی تفنن و سرگرمی اقدام به صرف انواع خوراکی به ویژه مواد قندی می کنند اما این عادت علاوه بر نقشی که در چاقی و اضافه وزن دارد، سبب پوسیدگی دندان ها می شود و حتی فرایند تخریب آنها را سرعت می بخشد.

در حالیکه کارشناسان و دندان پزشکان بر ضرورت مسواک زدن پس از هر بار مصرف مواد قندی تاکید دارند، در ریزه خواری این توصیه مهم اجرا نمی شود.

** پوسیدگی دندان ها و رژیم بد غذایی

رئیس هیات مدیره انجمن دندان پزشکان ایران ضمن تایید ارتباط ریزه خواری با پوسیدگی دندان ها، در مورد نقش رژیم بدغذایی و پوسیدگی دندان ها می گوید: رژیم های بدغذایی مانند مصرف مواد غذایی خیلی ترش و شیرین یا مواد غذایی چسبناک مانند لواشک و پفک در طول روز که در میان دندان ها گیر می کنند و ساعات طولانی تا مسواک زدن قبل از خواب در بین دندان ها باقی می مانند و به سختی از سطح دندان ها پاک می شوند، فرایند تخریب دندان ها را تسریع می کنند.

دکتر علی تاجرنیا در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با تاکید بر لزوم مسواک زدن و استفاده از نخ دندان بعد از صرف هر نوع ماده غذایی به ویژه پس از وعده های غذایی اصلی می افزاید: اینکه از صبح تا شب انواع موادغذایی مصرف شوند و تنها یک بار قبل از خواب دندان ها مسواک زده شوند، کمک چندانی به پیشگیری از پوسیدگی دندان ها نمی کند.

وی رعایت بهداشت دهان و دندان را در پیشگیری از پوسیدگی های دندانی و تحمیل هزینه های سنگین دندان پزشکی بسیار موثر دانسته و تصریح می کند: بسیاری از افراد تصور می کنند که خمیردندان ها نقش مهمی در پیشگیری از تخریب دندان ها دارند و تبلیغات رسانه ای نیز به این تصور غلط دامن می زنند، این درحالیست که در حوزه بهداشت دهان و دندان، جنس مسواک، نحوه مسواک زدن و پس از آن استفاده از نخ دندان و دهان شویه ها اهمیت بیشتری دارند.

وی ادامه می دهد: مسواک به تنهایی سه سطح دندان را تمیز می کند، سطوح بین دندانی فقط با نخ دندان تمیز می شود و در نهایت دهانشویه است که با توجه به این که فلور میکروبی دهان را پایین می آورد، می تواند در جلوگیری از پوسیدگی دندان ها موثر باشد.

تاجرنیا با بیان اینکه مصرف دهانشویه، پیش از خواب توصیه می شود، می گوید : بخش عمده ای از میکروارگانیسم هایی که موجب پوسیدگی دندان ها می شوند، در فضای بی هوازی فعالیت می کنند یعنی زمانی که فرد خواب است و دهانش بسته است؛ بنابراین مصرف دهانشویه ها می تواند احتمال پوسیدگی دندان ها را کاهش دهد.

** فلوراید

رییس هیات مدیره انجمن دندان پزشکان ایران تصریح می کند: اضافه شدن فلوراید به آب آشامیدنی از جمله اقداماتی است که در بیشتر کشورها بویژه ایران برای پیشگیری از پوسیدگی های دندانی انجام می شود؛ این اقدام به پیشگیری از پوسیدگی های دندانی بویژه در کودکانی که در شرایط شکل گیری و سخت شدن دندان ها قرار دارند، کمک قابل توجهی می کند.

تاجرنیا می افزاید: البته نباید این تصور ایجاد شود که با نوشیدن آب دیگر لزومی به استفاده از مسواک، نخ دندان و دهانشویه ها نیست، بلکه فلوراید در کنار رعایت اصول اولیه بهداشت دهان و دندان می تواند در این زمینه کمک کننده باشد.

وی ادامه می دهد: البته اضافه شدن فلوراید به آب باید با رعایت استاندارهای علمی و متناسب با آنها صورت گیرد، زیرا بیش از اندازه بودن فلوراید نیز می تواند سبب بروز برخی مشکلات مانند بدرنگی دندان ها شود.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب