ریاضی تیزهوشان (المپیاد)

از سال 1393 طراحی سؤالات تیزهوشان به صورت متمرکز در تهران، در مرکز ملی پرورش استعداد درخشان و دانش‌پژوهان جوان که برگزارکننده‌ی المپیاد‌های مختلف در ایران است، صورت می‌گیرد.

ریاضی تیزهوشان (المپیاد)

با توجه به تغییر رویه‌ی کیفیت و نوع سؤالات ریاضی تیزهوشان از سال 1393 و درک این مطلب که در آزمون ورودی تیزهوشان مقطع هفتم، سؤالات ریاضی کاملاً مفهومی شده است، این نیاز احساس شد که باید شیوه‌ی آموزش دانش‌آموزان دبستان و سرفصل‌های (منابع) آموزشی برای موفقیت در آزمون تیزهوشان تغییر یابد.

تا قبل از سال 1393 طراحی سؤالات تیزهوشان در مراکز هر استان به صورت جداگانه صورت می‌گرفت. از سال 1393 طراحی سؤالات تیزهوشان به صورت متمرکز در تهران، در مرکز ملی پرورش استعداد درخشان و دانش‌پژوهان جوان که برگزارکننده‌ی المپیاد‌های مختلف در ایران است، صورت می‌گیرد.

درواقع به همین دلیل سؤالات تیزهوشان سه سال اخیر (93، 94 و 95) سؤالات المپیاد است. آموزش المپیاد در مقطع دبستان از سال‌های 2000 در کشورهای مختلف جهان به‌ صورت فعال وجود داشته است؛ بنابراین در طی سال‌های اخیر منابع ارزشمند و مفیدی در بحث المپیاد دبستان گردآوری شده است که در حال حاضر در منابع داخلی ما این کمبود احساس می‌شود.

برای آموزش حل مسائل المپیاد (تیزهوشان) باید در ابتدا دانش‌آموزان با شیوه‌های مختلف حل مسائل المپیاد آشنا شوند. می‌توان با آموزش تکنیک‌های مختلف، توانایی‌های بسیاری به دانش‌آموزان انتقال داد که به کمک این توانایی‌ها حل سؤالات المپیاد برای آن‌ها راحت‌تر شود.

جدا از خارج بودن مباحث سؤالات تیزهوشان و المپیاد از کتاب درسی، این است که در اکثر سؤالات (در نگاه اول) در متن سؤال، نوعی نامفهومی وجود دارد. برای مثال کلمات ناآشنای زیاد یا توضیح کم در متن سؤال وجود دارد که باعث گمراهی دانش‌آموزان خواهد شد و باز هم برای حل این‌ مسئله دانش‌آموزان عزیز باید سؤالات متنوع زیادی حل کنند (مهارت حل مسئله) تا با سبک سؤالات آشنا شوند و تسلط بیش‌تری در این راستا کسب کنند.

در آخر فراموش نکنید که اطلاعات و دانش ریاضی کتاب درسی دانش‌آموزان مبنای حل سؤالات تیزهوشان (المپیاد) است، اما کافی نیست. برای موفقیت در این آزمون باید توانایی‌ها و مهارت‌های حل مسائل المپیاد (استدلال، تحلیل، ریشه‌یابی، خلاقیت، تفکر منطقی، طبقه‌بندی و سازمان‌دهی مطالب و مباحث گوناگون، دقت، توانایی‌های اکتسابی مانند هندسه‌ی فضایی و...) را با کمک مطالعه‌ی درست سؤالات مختلف المپیاد به ‌دست آورد. پس باید قابلیت‌های خود را با آموزش‌های هدفمند و مناسب افزایش دهید.

پس فراموش نکنید بهترین راه برای موفقیت در درس ریاضی (تیزهوشان)، آشنایی با مسائل ریاضی المپیاد (تیزهوشان) و تکنیک‌های مختلف حل مسائل المپیاد است. پس تلاش کنید با حل این گونه مسائل توانایی‌های خود را افزایش دهید و با خیالی آسوده در آزمون تیزهوشان موفق شوید.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب