سخنی با دانش‌آموزان درباره‌ی آزمون تیزهوشان

تعداد سؤالات درس ریاضی در آزمون تیزهوشان 93 و 94 برابر 20 سؤال است.

سخنی با دانش‌آموزان درباره‌ی آزمون تیزهوشان

دکارت: یادگیری چیزی نیست، جز طبقه‌بندی

در سه سال اخیر سؤالات تیزهوشان به 4 سبک زیر طبقه‌بندی شدند:

1) محاسبات       2) هندسه     3) الگویابی      4) خلاقیت

مباحث

محاسبات

هندسه

الگویابی

خلاقیت

تعداد سؤال‌ آزمون تیزهوشان (93)

9

6

3

2

تعداد سؤال آزمون تیزهوشان (94)

9

6

3

2

تعداد سؤالات درس ریاضی در آزمون تیزهوشان 93 و 94 برابر 20 سؤال است. جالب است بدانید که پس از طبقه‌بندی سؤالات آزمون تیزهوشان ورودی هفتم در این دو سال، تعداد سؤالات از مبحث‌های محاسبات، هندسه، الگویابی و خلاقیت یکسان است؛ اما در سال 95 تعداد سؤالات ریاضی به 15 عدد کاهش یافت ولی 15 سؤال به نام استعداد تحلیلی (هوش غیر کلامی) اضافه شد.

مباحث

تحلیلی

محاسبات

هندسه

الگویابی

خلاقیت

تعداد سؤال آزمون تیزهوشان (95)

15

4

6

3

2

سه‌ توصیه به دانش‌آموزان عزیز جهت مطالعه‌ی صحیح درس ریاضی:

اول) تحت هیچ‌ شرایطی به سرعت به پاسخ‌ سؤالات ریاضی مراجعه نکنید.

حتی اگر می‌توانید تا چندین ساعت (حتی چندین روز، روزی چند دقیقه) بر روی مسائل فکر کنید ولی به حل سؤال مراجعه نکنید؛ چون زمانی که یک سؤال را خودتان حل می‌کنید به احتمال زیاد در آینده هم قادر به حل آن هستید. البته این فکر کردن مداوم، تأثیرات مثبت زیادی بر روی توانایی فردی و ذهنی شما در آینده خواهد داشت.

چند روز × چند دقیقه = ساعت

دوم) همیشه سعی کنید مسائل را از چندین روش حل کنید.

این کار باعث می‌شود در شرایط جلسه‌ی آزمون کوتاه‌ترین راه‌حل را پیدا کنید و برای حل سؤال، حداقل یک روش را در ذهن داشته باشید. این مسئله (حل سؤالات از چندین روش) باعث می‌شود تا شما در هر سه توانایی کلامی، تصویری و دست‌ورزی قدرتمند ظاهر شوید. اگر شما 10 مسئله را از سه یا چهار روش حل کنید، بسیار بهتر است تا این‌که 100 مسئله را از یک روش حل کنید. حل مسئله از چندین روش باعث پیشرفت شما در حل مسائل ریاضی، افزایش خلاقیت و سرعت عمل شما خواهد شد.

سوم) خودتان طراح سؤال باشید.

زمانی دانش‌آموزی در درس ریاضی به بالاترین سطح خود خواهد رسید که بتواند سؤال طراحی کند. این روش به یادگیری ریاضی و درک مسائل کمک بسیاری می‌کند و هم‌چنین باعث افزایش توانایی‌های فردی و ذهنی شما خواهد شد. سعی کنید بعد از حل مسئله به این فکر کنید که اگر تغییراتی را خودتان در سؤال ایجاد کنید، چه تغییری در جواب مسئله ایجاد می‌شود.

در کتاب جدید تیزهوشان پنجم و ششم (المپیاد) که به‌زودی از انتشارات کانون فرهنگی آموزش به چاپ خواهد رسید، سعی شده تا در کنار حل دقیق سؤالات مشابه تیزهوشان سه سال اخیر، تعدادی سؤال مشابه المپیاد کشورهای مختلف جهان و سؤالات تألیفی به همراه درس‌نامه و درس‌آزمون به صورت طبقه‌بندی‌شده ارائه شود تا به درک بهتر سؤالات تیزهوشان کمک کند. در این کتاب تکنیک‌های مختلف حل مسائل المپیاد (تیزهوشان) از طریق روش‌های مختلف (چندین روش) و جدید، به زبان بسیار ساده بیان شده است. درنتیجه، مطالعه‌ی آن می‌تواند گامی بسیار دقیق و درست در جهت یادگیری و درکی درست از سؤالات تیزهوشان (المپیاد) باشد. با توجه به سه توصیه‌ی بالا سعی کنید با دقت به مطالعه‌ی تمام سؤالات این کتاب بپردازید.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب